توضیحات مدیر کل میراث یزد در مورد تخریب دیوار خانه‌ تاریخی عرب مازار

چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۸ | کد مطلب: ۵۶۸۲
توضیحات مدیر کل میراث یزد در مورد تخریب دیوار خانه‌ تاریخی عرب مازار
اسکان نيوز: فاطمه دانش‌یزدی با اشاره به ثبت این خانه‌ تاریخی در فهرست آثار ملی کشور از سال 1383، تصریح کرد: این خانه بنا به نوع مصالح به کار رفته و معماری آن مربوط به دوران قاجار است.

وی در ادامه با بیان این‌که نام خانه‌ تاریخی مذکور برگرفته از نام مالک آن است، تصریح کرد: البته این بنا هم‌اکنون در اختیار ورثه آن مرحوم قرار دارد.

دانش‌یزدی خاطرنشان کرد: البته حدود 80 متر از پلاک مذکور در سال 82 و قبل از ثبت آن در لیست آثار ملی، به دلیل عدم رسیدگی مالک یا مالکان تخریب شده و بخشی هم در سال‌های قبل از آن به دلیل تعریض گذر نقیب‌الاشراف، تخریب و در تعریض گذر قرار گرفته بود.

مدیر کل میراث‌فرهنگی استان اظهار کرد: پس از ثبت ملی نیز دیوار گذر به دلیل عدم رسیدگی تخریب می‌شود ولی با توجه به اهمیت این خانه تاریخی و حفظ بافت آن، این دیوار از سوی شهرداری، بازسازی و حصارکشی ‌می‌شود.

وی با اشاره به این‌که قبلا مالک در این خانه زندگی می‌کرده ولی پس از انحصار وراثت خالی از سکنه می‌شود، اضافه کرد: البته در طی این سال‌ها نیز بنای مذکور در اثر فرسایش و عوامل جوی تخریب و محل تردد افراد سودجو قرار می‌گیرد لذا از سوی شهرداری حصارکشی می‌شود.

دانش یزدی با اشاره به فروریختن بخشی از دیوار این بنا در جریان تخریب اخیر ملک مجاور آن، در این باره تصریح کرد: متاسفانه بخشی از دیواری که با آجر و ملات گل توسط شهرداری کشیده بوده، در حین تخریب مسجد رقیه در مجاورت این بنا به داخل خانه فرو ریخته است، هر چند که بخشی از آوار مشاهده شده در داخل بنا نیز ناشی از تخریب مسجد رقیه است.

وی گفت: با این وجود اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان آمادگی دارد با مشارکت مالک یا مالکان در قالب طرح خانه‌های مشارکتی نسبت به حمایت جهت مرمت، احیا و تغییر کاربری این بنا و خانه‌های تاریخی مشابه در بافت تاریخی، اقدام کند.

به گفته مدیر کل میراث‌فرهنگی استان، قطعا اعتبارات لازم برای مرمت این بنا در سال جاری تخصیص داده می‌شود و با کمک مالک یا مالکان برای مرمت و بازسازی آن براساس فضای پر و خالی قبل از تخریب، اقدام خواهد شد.
مرجع: ایسنا