اولین نشست خبری شهردار تهران بعد از ۱۲ سال با حضور رسانه های خارجی

دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۷ | کد مطلب: ۵۳۸۷
اولین نشست خبری شهردار تهران بعد از ۱۲ سال با حضور رسانه های خارجی
به گزارش خبرنگار شهری اسکان نيوز؛ محمد علی نجفی  شهردار تهران در اولین نشست خبری خود در سالن ایران زمین شورای شهر تهران که با حضور رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد، گفت: امروز پنجاهمین روز شروع کار من به عنوان شهردار تهران است و خوشحالم در این روز با اصحاب و ارباب رسانه جلسه دارم.

او گفت: به جد معتقدم اگر برای مردم ارزش و اهمیت قائل باشیم یکی از لوازم آن، ارزشی است که برای رسانه ها و اصحاب رسانه قائل هستیم.

نجفی گفت: در این مدت در هر فرصتی که امکان داشته در پاسخگویی به سوالات کوتاهی نکردم، در آینده نیز تلاش می کنیم در هر فصل یک نشست فصلی داشته باشیم تا انتقادات و سوال ها را مطرح کنید تا پاسخگو باشم.

او تاکید کرد: شهر در کنار همه زیبایی‌ها و ظرفیت‌هایش در معرض تهدیدهایی قرار دارد که ایجاب می‌کند زیست پذیری و پایداری و آسایش و آرامش را به صورت مستمر مورد تحلیل قرار دهیم، سیاست‌های شهری در سال‌های اخیر از یک سو به افزایش داشته‌های شهری منجر شده و از یک سو زیست پذیری و پایداری شهر را کاهش داده است.

نجفی عنوان کرد: با آنکه دستاوردهایی در زمینه حمل و نقل عمومی و معابری و راه های شهری داشته‌ایم اما کیفیت حیطه اجتماعی و یا تامین منابع مالی پایدار در وضعیت مطلوبی نیست.

سیاست های شهری در گذشته معطوف به روزمره بوده

شهردار تهران ادامه داد: سیاست‌های شهری طی دهه‌ها متمادی عمدتا معطوف به اداره روزمره شهر بوده است و به آینده شهر کمتر اعتنا داشته است و در نتیجه در ارتقای زیست پذیری و پایداری شهری موفقیت چندانی نداشتیم.

او گفت: دارایی‌ها و منابع شهر تا حداکثر ممکن مورد بهره برداری قرار گرفته،  فضاهای شهری فروخته شدند، منابع آب شهر برای رشد آتی کفایت نمی کنند و آسیب‌های طبیعی رو به گسترش است.

نجفی ادامه داد: شهر مجموعه ای از مولفه هایی است که به عنوان یک موجود زنده می سازد و روابط شهری روی روابط انسان ها تاثیر دارد بخشی از تنش هایی که در روابط همشهریان وجود دارد ناشی از مسایل و مشکلاتی است که در شکل گیری شهر وجود دارد.

او گفت: سیاست های شهری کنونی قادر به حل مشکلات نیست، زمان بازنگری در این سیاست ها فرارسیده است. شکل دادن به آینده شهر بدون ارزیابی سیاست ها ممکن نیست. ما به ایده هایی برای آینده نیاز داریم. ایده جریان گفت و گوی عمومی بین مردم، کارشناسان و مسئولان باشد شکل گیرد.

به ارزیابی سیاست های شهری جنبه شخصی ندهید

نجفی با تاکید بر این که نقد و ارزیابی سیاست های شهری را باید از ارزیابی مدیران شهری جدا کرد خاطرنشان کرد: مهم نقد و ارزیابی سیاست ها است البته ارزیابی و نقد عملکرد مدیران هم در جای خودش باید انجام شود مشکل ما در ارزیابی سیاست های شهری این است که به آن جنبه ای شخصی داده می شود.

او گفت: اگر آقایی این را انجام دهد از نظر ما خوب است و فرد دیگری انجام دهد بد است. متاسفانه فضای سیاسی کشور این گرایش را تشدید می‌کند که نقد سیاست های شهری را به نقد مدیران گذشته تقلیل دهد . نقد مدیریت شهری هویتی شده است. تصور اینکه اگر این فرد و یا آن فرد بیاید شهر دچار مشکل شده و یا مشکلات به تمامی حل می‌شد تصور واقع بینانه ای نیست

مصلحت شهر در کنار منافع ملی دیده شود

شهردار تهران با تاکید بر این که مصلحت شهر در کنار منافع ملی باید دیده شود، اظهار کرد: ما نتوانسته ایم به مفهوم مصلحت شهر نزدیک شویم. این مفهوم هم قابل نقد و هم قابل توجه است. من مصلحت شهر را در کنار منافع ملی مطرح می کنم یعنی یک بحث منافع ملی داریم که وقتی در حیطه شهر درباره منافع ملی صحبت می کنم نامش مصلحت شهر می شود
شهر محل زندگی همه ما است و جدا از گرایش های سیاسی و اجتماعی به شهر زیست پذیر و پایدار نیاز داریم.

او گفت: راه های کوتاه مدت به مشکلات اساسی پیش رو پاسخ نمی دهد. موضوع محیط زیست پایداری و منابع مالی پایدار مسایلی نیست که بتوان در کوتاه مدت برای آن راه حل پیدا کرد. شکاف بین مشکلات عاجل و فوری یکی از مشکلات است.

تنها راه مشارکت گسترده مردم است

نجفی عنوان کرد: مدیران شهری باید با توقعات و انتظاراتی روبرو شوند که نمی توانند در کوتاه مدت به آنها پاسخ دهد و موضوع حمل و نقل عمومی شاید خیلی ساده باشد و یک مطالبه عمومی در شهر است اما قطعا یک راه حل کوتاه مدت نمی توان برای آن ارایه داد.لذا برای حل مشکلات تنها راه مشارکت گسترده مردم است.

شهردار تهران تاکید کرد: در کنار مطالبی که گفته شد تغییر سیاست‌ها پیامدهایی دارد که بار آن برای همه گروه ها و اقشار اجتماعی یکسان نیست.


او در پاسخ به سوال روزناهم دنیای اقتصاد مبنی بر این که در برنامه شهردار تهران به مطالبه اصلی شهروندان تهرانی درباره حل معضل ترافیک تهران اشاره شده است، با توجه به نتایج نظرسنجی ایسپا و مرکز مطالعات شهرداری تهران سطر اول مطالبه مردم حل معضل ترافیک و کاهش آلودگی هوا است. در برنامه شهردار تهران برای رفع معضل خودرو محور بودن ترافیک شهر تهران به صراحت افزایش هزینه و کاهش استفاده از خودرو شخصی اشاره شده است. در بسیاری از ابرشهرها برای رفع این معضل سیاست اخذ عوارض سوخت از تردد خودروهای شخصی اجرایی شده است آیا برای شهر تهران می توانیم امیدواریم باشیم این سیاست به عنوان مالیات سبز شهری اجرایی شود؟

گفت: مسئله ترافیک جزو اصلی ترین معضلات شهر تهران است. چهار کار اساسی باید در این زمینه انجام شود. اولین اقدام  توسعه حمل و نقل عمومی به صورت شبکه است.همشهریان می‌خواهند از حمل و نقل استفاده کنند اما به صورت شبکه ای درنیامده است.

او گفت: نکته دوم کاستن از سفرهای کاری در شهر تهران از طریق هوشمند سازی است. با توسعه هوشمندسازی  در شهرداری و امور مرتبط با شهرداری و نیز با توسعه  دولت الکترونیک مردم کمتر مجبور به سفر شوند.

شهردار عنوان کرد:  اخیرا در دولت گزارش مفصل تری برای تقویت برنامه های هوشمند سازی سیستم های دولتی ارایه شد، جای امیدواری دارد بتوانیم بخشی از سفرهای لاجرم کاری را از شهر تهران کم کنیم که اثر مثبتی روی ترافیک خواهد داشت.

نجفی ادامه داد: گران کردن استفاده از حمل و نقل و خودروهای شخصی نیز مهم است. در بسیاری از کلانشهرهای دنیا استفاده از خودروهای شخصی همراه با هزینه هایی است. در تهران چنین چیزی پیش بینی نشده در بعضی ساعات پیک ترافیک بزرگراه های تهران پر تراقیک تر است. ما طرحی داریم امیدواریم شورای شهر و مجلس نیز از این طرح حمایت کنند. می در این طرح خواهیم کسی که از وسیله نقلیه شخصی خصوصا در ساعات پیک ترافیک استفاده می کند هزینه بیشتری هم بابت همه مواردی که به شهر از آلودگی و ترافیک تحمیل می کند بپردازد.

او گفت: نگاه علمی تر به ترافیک باید وجود داشته باشد. در  تهران می توانیم با بعضی از اصلاحات هندسی بخشی از ترافیک را کاهش دهیم بعضی تغییرات در محل های پر ترافیک شهری و یا میادین پر ترافیک می تواند به میزان زیادی ترافیک را تخفیف دهد . امیدواریم در همکاری با پلیس راهور و حمایت علمی دانشگاه ها  این برنامه ها مورد توجه قرار گیرد.

 شهردار تهران در پاسخ به سوال سایت تیتر شهر مبنی بر این که قرار بود در دوازده سال گذشته احیای بافت فرسوده به برند شهری برای شهردار قبلی تهران تبدیل شود.البته دولت به عنوان متولی مشکلاتی در ارایه تسهیلات مالی داشت.  شهر تهران 63 محله محروم دارد تا الان برنامه های زیادی از سمت شهرداری مطرح شده اما هیچ کدام ترتیب اثر داده نشد. به صورت کارشناسی بگویید مشکل بافت فرسوده قرار است چگونه حل شود؟ عنوان کرد: بافت فرسوده یکی از بزرگترین مشکلات کلان شهرهاست. سیاست های مختلفی توسط شهرداری و دولت دنبال شده که هیچ کدام موفق نبوده است. برنامه جدیدی را با کمک وزارت مسکن و شهرسازی تهیه کرده ایم.

او گفت: جنبه های اجتماعی و فرهنگی بافت فرسوده در نوسازی آن بسیار مهم است.نجفی در مورد تعیین تکلیف نیروهای مجلات همشهری و سایر رسانه های شهرداری گفت: هیچ علاقه ای نداریم که دوستان مطبوعاتی در روزنامه همشهری بیکار شوند اما انتشار مجلاتی که مستقیما با ماموریت شهرداری مرتبط نیست کار قابل دفاعی نیست.

اکنون ۴ محله که زیر ۲۰ درصد کارایی دارند متوقف می شوند.هر چند معتقدم تعداد این مجلات باید بیشتر باشد اما مدیران همشهری با بنده موافق نیستند.

او در پاسخ به سوال سایت خبری انتخاب مبنی سیاست انتصاباتی اش و این که  افرادی در کنار وی به عنوان مدیران و معاونت ها در حال فعالیت هستند از حلقه های نزدیک قالیباف و احمدی نژاد هستند. گفت:  همه قبول داشتند دو بخشنامه‌ اخیر شهرداری اقدام مهم ضد ریشه های فساد بود اما حتی يك اشاره كوتاه نكردند كه مبارزه با ريشه فساد بود.
 
او تاکید کرد: انتصابات من از افرادی نبوده است که نزدیک به قالیباف و احمدی نژاد بوده‌اند،من 6 معاون انتخاب کرده ام و امروز و یا فردا یک معاون دیگر معرفی خواهم کرد.۴ مورد معروف به اصلاح طلبی و سه نفر معتدل متمایل به اصلاح طلبی هستند.

شهردار عنوان کرد: در سطوح دیگر نیز  انتخاب سیاسی ندارم، افرادی را انتخاب می کنم که برنامه ارایه شده به شورای شهر و مردم را قبول داشته باشند و اکثرا هم افرادی هستند که یا اصلاح طلب هستند و یا متمایل به افراد اصلاح طلب هستند. قاعدتا تفاوت اساسی بین برنامه من و برنامه یک اصولگرا وجود دارد بنا بر این طبیعی است افرادی که اصلاح طلب و یا متمایل به اصلاحات هستند انتخاب می شوند.

او گفت:در شهرداری تهران در حال حاضر بر اساس آخرین آماری که داریم حدود ۶۸ هزار و ۴۰۰ کارمندی وجود دارند که هر ماه از شهرداری حقوق می گیرند شامل رسمی قراردادی و پیمانی حدود ۸۰۰ نفر مدیر در شهرداری داریم فکر می کنید همه این افراد طرفداران سیاسی قالیباف و یا احمدی نژاد بودند. حتی قبل از انتخابات ریاست جمهوری موارد متعددی از مدیران شهرداری می شناختم که در انتخابات به قالیباف رای ندادند چطور فکر می کنید همه این مدیران طرفداران سیاسی قالیباف بودند.

نجفی عنوان کرد: قالیباف شهردار بود، کسی که با ایشان کار می کرده است ارتباط مدیریتی و کاری با ایشان داشته است اما نمی شود گفت همه مدیران شهرداری طرفداران سیاسی قالیباف و یا احمدی نژاد بوده اند.

او گفت: از ۹ معاون ۷ نفر را تعییر دادم، می خواهم افرادی را انتخاب کنم که با برنامه ها و ملاک های بنده هماهنگی داشته باشند. اما در سطوح پائین تر در مدیران کل شهرداران مناطق و معاونان شهرداران مناطق که شامل ۸۰۰ نفر می شوند افراد زیادی هستند از نظر صلاحیت سیاسی و مدیریتی و سایر صلاحیت ها کاملا مورد تایید هستند.

نجفی ادامه داد: یکی از ملاک ها و سیاست های من برای انتخاب مدیران این است که حدالامکان از بدنه خود شهرداری انتخاب کنم. انتخاب از بیرون شهرداری در صورتی خواهد بود که در آن سطح مدیری در داخل شهرداری پیدا نکنم.

شهردار پایتخت عنوان کرد: تا کنون مدیر اصلاح طلب و مدیران زن و مدیران جوان در تعداد انتصاباتی که  انجام شده از همه دستگاه های دولتی و غیر دولتی بیشتر بوده است. بنابر این اصل انتقادی که وارد می شود را قبول ندارم.

ترازوی سیاسی در مورد کارهای شهرداری را کنار بگذارید

نجفی تاکید کرد:کلا باید ترازوی صرفا سیاسی را درباره کار شهرداری تهران کنار بگذاریم و با نگاه جدیدتر بینش وسیع تر و سعه صدر بیشتری به مسئله نگاه کنیم.

نگفته ام شهرداری از دولت طلب ندارد

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس مبنی بر گفته وی در مورد این که دولت بدهی به شهرداری ندارد اما  اسناد و  مدارکی است که دولت 10 هزار میلیارد بدهی دارد، گفت: نقل قولی که از من شده است که دولت به شهرداری بدهی ندارد درست نیست.

او گفت: در سال 96 امیدواریم دیگر صحبتی از بدهی و طلب با دولت نداشته باشیم.
من نه تنها مدافع حقوق شهروندان تهران هستم بلکه در دولت مدافع حقوق همه کسانی هستم که در شهرها به خصوص کلانشهرها زندگی می کنند.

تعیین تکلیف بدهی دولت تا دوماه دیگر

شهردار پایتخت عنوان کرد: امیدواریم بحث بدهی ها و طلب ها طی یکی دو ماه آینده به نقطه مشخصی برسد و مشخص شود دولت چقدر طلب و چقدر بدهی دارد.رديف بودجه اى كه بايد از دولت به شهردارى پرداخت شود در ٦ماه اول پرداخت نشده . قول گرفتيم رديف هاى سهم شهردارى براى سال ٩٦ را به طور كامل پرداخت كنند مثلا ٦٠درصد از درآمدهاى حاصل از پرداخت جرایم راهنمایی رانندگی، تا در سال ٩٦ صحبت از بدهی و طلب نداشته باشيم.

او گفت: شهرداری قبلي ادعايی از دولت دارد اما دولت بخشی از ادعای شهرداری را قبول ندارد.این بحث حقوقی است که از سالهای قبل باقی مانده است.

نجفی ادامه داد:در برخی رديف های بودجه، دولت مجاز به كمك به شهرداری بوده اما حالا شهرداری ادعای ارائه اين رديف های مجاز را دارد كه دولت قبول ندارد.زیرا احکام بودجه دولت یکساله است و با پایان یافت سال دیگر مصداق ندارد.

موارد اختلاف با دولت خيلی ساده نيست و مباحث بسيار جدی است.

چمران ۶ سال مقابل انتشار هزینه های فاقد سند ایستاد

شهردار تهران در پاسخ به روزنامه شرق مبنی بر این که به محمد باقر قالیباف گفته شد موضوعات مالی شهردار قبلی را شخم نزد، درباره شما مطرح است یکی از شروط شهردار شدنتان این بوده، گفت: ما در سال ٨٦ عملكرد مالى احمدی نژاد را بررسى كرديم كه ٣٢ميليارد هزينه فاقد كه در شهردارى در رديف هزينه ها پيش بيني نشده است بود را كشف كرديم اما مهدی چمران ۶ سال  اجازه طرح موضوع در شورا را نداد.

او گفت: از طرف هيچ مرجعى براى من شرطى تعيين نشده است براى تصدى شهردارى تهران و حتى اگر تعيين می‌شد هم نمی‌پذيرفتم.

شهردار تهران با تاکید بر این که هيچ مسامحه اى در مبارزه با فساد نخواهم داشت اظهار کرد: در مدیریت اقای قالیباف اشکالاتی وجود داشته که بخشی از آن قابل دفاع و بخشی از آن غیر قابل دفاع است.

او در پاسخ به پرسش روزنامه شهروند و هفته‌نامه صدا مبنی بر آمار فروش دارایی‌های شهر تهران و برآورد مالی در این زمینه اظهار کرد: در حال حاضر آماری در دارایی های فروخته شده نداریم. بخشی اشکالی نداشته شهرداری زمینی داشته و آن را فروخته و تبدیل به احسن کرده است. بخشی اشکال داشته است از جمله دارایی هایی که فیزیکی نبوده است و ۴روش آینده تهران بوده است. تراکم هایی که فروخته شده و تبدیل به ساخت و ساز نشده است به شکل هولوگرام و سایر اشکال بوده است که در این مدت نتوانستیم آمار دقیقی از این تراکم ها به دست بیاوریم.

بررسی پیش فروش تراکم ها در کمیته ای مخصوص

او گفت: البته یک کمیته تشکیل شده در کنار سازمان املاک تا این میزان از تراکم هایی که پیشاپیش فروخته شده است بررسی شود.

در ماه های آینده هر چه در تهران ساخت و ساز انجام شود عوارضی به ما تعلق نمی گیرد چون از قبل پولش را داده اند و شهرداری درست و یا نادرست هزینه کرده است.

او عنوان کرد: مثلا مسئله ای که در خیابان پاسداران بود و عده ای اعتراض کردند در بوستانی قرار بوده است ساخت و ساز شود، من بررسی کردم آنجا بوستان بوده است و تعدادی درخت شهرداری موقتا کاشته بوده است. شهرداری در قبال بدهی که به پیمانکار داشته است زمین و تراکم روی زمین را به پیمانکار فروخته است. الان حتی اگر بخواهیم تراکم و مجوز را لغو کنیم مالک شکایت می کند و دستگاه قضایی علیه ما حکم می دهد. برای این موارد باید راه حلی در آینده پیدا کنیم.

شهردار تهران گفت: فروش بعضی از املاکی که فروخته شده نادرست بوده. حتی مواردی فروش های انجام شده است که بعدا معلوم شده است در طرح فضای سبز و یا در طرح خدمات شهری بوده است و الان مشکلات داریم. حتی برخی نهادها که با شهرداری معاملاتی انجام داده اند الان احساس می کنند سرشان کلاه رفته است و ملکی که فروخته اند شرایطی که در قرار داد نوشته شده را ندارد.

شهردار ادامه داد: شورای شهر مصوبه ای داشت که در 100 روز وضعیت شهر تهران را به شکلی که تحویل گرفتیم احصا کرده و صورت وضعیت شهر را گزارش کنیم.

امیدواریم در این مدت این کار انجام شود، شورا 20 روز پیش آن مصوبه را ابلاغ کرده است و از زمان ابلاغ 100 روز فرصت داریم تا شرایطی که تحویل شهرداری تهران در مدیریت جدید در آن رخ داده گزارش شود.
 شهردار تهران در پاسخ به خبرآنلاین در مورد شفاف نبودن املاک نجومی گفت: محمد باقر قاليباف در مناظره های معروف از بنده اسم بردند كه در افشای املاک نقش داشتم اما در جلسه ای توضيح دادم و ایشان قانع شدند.

هنوز موضوع املاک برای من مبهم است

او ادامه داد: به عضو شورای شهر که میشناسیدش گفتم  به نظر من چون گزارش املاک نهايی سازمان بازرسی نيست و صرفا سوال كرده اند  افشا نكنيد. اما همان عضو يک نسخه به ياشار سلطانی داد. بنده موافق انتشار نبودم و بايد صبر ميكرديم كه پاسخ شهرداری بياييد.هنوز موضوع املاک برای من مبهم است.

طرق دیگری هم در واگذاری املاک بوده؛ می گویم

نجفی ادامه داد: كميته ای سه نفره تشكيل داديم كه به موضوع املاک بپردازند.این در حالیست که نه تنها  از طريق سازمان املاک از طرق ديگر هم به اسم و هزينه شهرداری ملک واگذار شده كه اگر فرصت شود اعلام می‌كنيم.

شهردار تهران  در پاسخ به خبرگزاری ایسنا مبنی بر ممنوع التصویر بودنش گفت: روز پنجشنبه پس از جلسه با فرماندهان انتظامی تهران بزرگ مصاحبه‌ای با خبرنگاران تلویزیونی داشتم. آن مصاحبه پخش نشد، بعد این شایعه را شنیدم که تلویزیون بنده را ممنوع التصویر کرده است دیروز می خواستم در حاشیه جلسه هیات دولت از  علی عسگری بپرسم که اگر ممنوع التصویر هستم فکری به حال خودمان کنیم و در شهرداری تلویزیونی راه بیندازیم.

بررسی ۲۰۰ هولوگرام

او در پاسخ به پرسش خبرگزاری ایلنا با این سوال که آیا در نظر دارید کمیته ای برای راستی آزمایی درباره تناقض‌های آمارهای اعلام شده تشکیل دهید، خاطرنشان کرد: این تعبیر راستی آزمایی را به این معنی قبول ندارم. در برخی موارد خاص مثل هولوگرام ها، ما راستی آزمایی کرده ایم و گفته ایم هر کسی هولوگرام دارد باید در کمیته ای بررسی شود. تا کنون 427 مورد مراجعه کردند حدود 200 نفر بررسی شده است برخی مردود شناخته شده و برخی تایید شده است تا طبق ضوابط شهردرای ساخت و ساز شود.

او گفت: مهلت 100 روزه ای که به ما توسط شورا داده شده است را استفاده می کنیم. در چهارچوب این مهلت کل وضعیت شهرداری که تحویل گرفته ایم را عرضه خواهیم کرد. دوستان رسانه ای می توانند مقایسه آن چیزی که به عنوان وضعیت موجود اعلام می کنیم با آن چیزی که قبلا اعلام شده است را انجام دهند.

کشف معجزه آسای برخی از بدهی ها

نجفی ادامه داد: 30 هزار میلیارد بدهی عدد دقیقی است که طلب کاران اعلام می کنند و تاکنون اسناد و مدارک عرضه کرده اند. حتی بخشی از بدهی‌ها در این عدد نیست مثل بدهی مورد ادعای بنیاد تعاون ناجا که ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد را با امضای شهردار وقت به عنوان بدهی برای ما آورده که اطلاعی نداشته ایم اما برخی از بدهی ها به صورت معجزه آسا کشف می شود.

او گفت: عددی که معاون فنی و عمرانی شهرداری اعلان کرده 22 هزار و 500 میلیارد تومان به قیمت امسال برای تکمیل این پروژه ها است،  اگر این ها را هم بخواهیم به عنوان بدهی در نظر بگیریم که نباید به عنوان بدهی محسوب شود، مجموع بدهی ها 52 هزار و 500 میلیارد تومان می شود.

نجفی در خصوص  نیروی انسانی، کارکنان و پیمانکاران نیز گفت:  قبلا پیمکاران با شهرداری قرارداد داشتند. شهرداری ماهانه یا سه ماه یک بار پول قرار داد را به پیمانکار می‌داد، پیمانکار به موقع حقوق افراد را نمی‌داد اما برای جلوگیری از اجحاف حقوق کارگران زحمت کش روندی را در دوره قبل تعیین کردیم که حقوق کارگران و پیمانکاران خدماتی را مستقیم به حساب افراد ریخته شود و مابه التفاوت به پیمانکار داده شود. اما آنها کارمند ما نیستند و اگر فردا پ

پیمان و یا قرارداد ما با آنها لغو شود ، این کارگران همراه پیمانکاران باید شهرداری را ترک کنند.

نجفی در پاسخ به روزنامه ایران سپید در مورد معلولان گفت:  شهر تهران برای عموم شهروندان تهرانی طراحی نشده است و عموم شهروندان از زندگی در شهر لذت نمی برند. آرامش و آسایش کافی در شهر ندارند. یکی از موارد بی توجهی در طراحی شهر تهران و تصمیم گیری های شهری مساله افرادی است که ناتوانایی های جسمی و ما معلولیت رنج می برند. شهر تهران به هیچ عنوان مناسب این افراد نیست و ما از این بابت شرمنده هستیم. یکی از کارهایی که زمان بر است این است که شهر تهران را به شهر دوستدار اقشار مختلف تبدیل کنیم.

انتخاب مشاور شهردار در مناسب سازی برای معلولان تا ۱۰ روز دیگر

شهردار پایتخت مطرح کرد: سه نفر را  به عنوان مشاور شهردار در امور مناسب سازی شهر تهران برای معلولان به بنده  معرفی کرده اند، بین یک هفته تا 10 روز آینده یکی از آنها را منصوب خواهم کرد. وظیفه اصلی این فرد نیز نگاه به مشکلات و مسایلی است که افراد کم توان، ناتوان و یا معلولان در شهر با آن روبرو هستند و نیز ارائه راه های اصلاح وضعیت شهر تهران است.

پل صدر مثل یک هیولا است

او در پاسخ به سوال خبرنگار فایننشال تایمز درباره پروژه های عمرانی و قرارداد با سپاه  عنوان کرد: شهری مثل تهران را نمی توان بدون پروژه  عمرانی پیش برد. ما باید نگاه آینده نگر داشته باشیم و برای نیازهای آینده شهر ساختارهای فیزیکی را فراهم کنیم. نگاه به پروژه های عمرانی تنها به میزان زیادی نگاه فیزیکی و سیویل بوده است بلکه بخش اجتماعی و نگاه انسانی کمتر در پروژه های تهران بوده است.  نمونه بارز پل دو طبقه صدر است که هزینه زیادی درباره آن شده است. وقتی به آن نگاه می کنید احساس می کنید هیولایی با شما درافتاده. اینکه هزینه این پروژه چقدر دقیق بوده است و چقدر پروژه موثر بوده است، بحث دیگری است. از این به بعد می خواهیم نگاه را تغییر دهیم.

انتخاب معاون عمرانی تا دو روز دیگر

 او گفت: قطعا حجم منابعی که شهر تهران در پروژه های عمرانی هزینه کرده است به میزان قبلی نخواهد بود و پروژه های اساسی تر و مورد نیازتر مورد توجه قرار می گیرد. بر این اساس معاون فنی عمرانی که طی یکی، دو روز آینده اعلام می شود یک نگاه فرهنگی متناسب با ساختن شهر دارد و رشته خودش شهرسازی است که می تواند با این نگاه به شهر بنگرد.

نجفی ادامه داد: پروژه های کوچک را به بخش خصوصی اگر داوطلب اجرا و تکمیل داشته باشند، واگذار می  کنیم. دیروز هم در شورای معاونان بحث اصلی مساله واگذاری پروژه های کوچک به بخش خصوصی بود. پروژه های اصلی نیز باید تکمیل شود اما یکی از مهم ترین مشکلات ما منابع مالی است.

از بهمن ۹۵ هیچ پولی به پروژه ها تزریق نشده

شهردار گفت:  از بهمن ماه سال گذشته تا کنون هیچ منبع مالی جدیدی به آنها تزریق نشده بود. بعضی از آنها متوقف شده بود و به سمت تعطیلی حرکت می کرد. جلسات متعددی داشتیم که بتوانم این پروژه ها را نهایی کنیم. برخی از پروژه ها مثل زیرگذر آرش اسفندیار از پروژه های خوب و تاثیر گذاری است که باید تکمیل شود.

همکاری با قرارگاه خاتم و ثارالله شفاف می شود

نجفی عنوان کرد:  قرارگاه خاتم  و ثارالله طرف شهرداری بوده است و ما از قرارگاه و کار با  شرکت هایش راضی هستیم.  براساس صورت وضعیت های تایید شده این دو قرارگاه مقدار زیادی طلب از شهرداری دارند اما کماکان با ما همکاری می کنند.

نجفی ادامه داد: اجرای برخی پروژه ها را به خوبی انجام داده اند اما این همکاری به صورت شفاف ادامه پیدا می کند. توجیه ما این است پروژه ها به جای اینکه به صورت انحصاری به  یک بخش واگذار شود به صورت مناقصه عمومی مطرح شود و در قالب رقابتی سالم پیمانکار نهایی معرفی شود. برنامه استفاده از توانایی های قرارگاه برای پروژه های شهرداری ادامه خواهد داشت اما به شکل شفاف تر.

عدد قطعی  پرسنل ۶۸ هزار و ۱۳۶ نفر است

شهردار در پاسخ به پرسش خبرگزاری مهر درباره آمار نیروی انسانی شهرداری و راهکار عملیاتی برای این تعداد زیاد نیرو و سوال درباره توقف روند واگذاری شهر آفتاب و شهروند به بانک شهر و منابع جایگزین
خاطرنشان کرد: درباره نیروی انسانی گزارش نهایی معاونت توسعه منابع انسانی انتشار عمومی داده می شود. بر اساس آخرین گزارش 68 هزار و 136 نفر به عنوان نیروی انسانی ذکر شده است. بعضی از سازمان ها را در محاسبات و آمار نمی آوردند مثلا سازمان بهشت زهرا(س) که 360 نفر پرسنل دارد که قبلا در آمار آورده نمی شد. یا سازمان ورزش شهردرای تهران که تعدادی نیرو از طریق شرکت هادیان شهر حدود 364 نفر استخدام کرده است که در آمار قبلی گفته نمی شد.

نجفی عنوان کرد: عددی که می شود تقریبا روی آن قسم خورد 68 هزار و 136 نفر است. ما یک عده کارکنان شهرداری قراردادی، پیمانی و رسمی داریم که به این ها ماهانه حقوق می دهیم. تعدادی کار

گر و کارمند پیمانکاران خدماتی هم داریم که کار رفت و روب شهر، جمع آوری پسماند و... را انجام می دهند. اگر آن کارگران و کارکنان را هم حساب کنیم – البته کادر شهرداری نیستند – ماهانه ما به جانشینی از پیمانکار حقوق آنها را پرداخت می کنیم جمعش 125 هزار نفر می شود اما واقعا این افراد پرسنل شهرداری نیستند.

او گفت: هیچ شکی نیست که این تعداد پرسنل زیاد است و شهرداری متورم است. ما 16 هزار پرسنل رسمی داریم. این در حالی است که لندن حدود 15 هزار نفر و شیکاگو حدود 28 هزار نفر پرسنل دارد. کنگره ای تحت عنوان C40 در کره وجود دارد که قرار است دو روز دیگر در آن شرکت کنیم از این رو آمار کلانشهر های دنیا را داریم. به هیچ عنوان قصد تعدیل و اخراج نداریم البته اگر کسانی اهل کار نباشند و یا معلوم شود با زد و بند وارد سیستم شده و یا در محل کار نبوده و حقوق می گرفتند حساب آنها جدا است اما باید از سایر کارکنان استفاده بهینه کنیم.

شهردار ادامه داد: بخشی مربوط به واگذاری بخش خصوصی و برون سپاری ها است که می شود تعدادی از پرسنل را همراه با  پروژه هایی که به بخش خصوصی واگذار می کنیم، به دستگاه های بخش خصوصی واگذار کنیم.

۹۳ درصد معتادان متجاهر به وضعیت سابق بر می گردند

سوال شبکه خبر درباره جمع آوری معتادان متجاهر و انتقال آنان به مراکز بهاران شهرداری و نیز بازگشت معتادان به اعتیاد بعد از ترک نیز توسط شهردار پایتخت به این صورت پاسخ داده شد:  می گویند تنها 7 درصد از معتادان متجاهری که جمع آوری می کنیم بعد از معالجات و آموزش ها از اعتیاد دست می کشند و 93 درصد بر می گردند. این معلوم است یک جای کار اشکال دارد.

او گفت:  در روزهای اول مسئولیت در شهرداری تهران جلسه ای با وزیر کار و مسئولان بهزیستی داشتیم. کمیته مشترکی برای کنترل ناهنجاری های مختلف تشکیل دادیم یکی از بخش های آن کمیته پرداختن به معتادان متجاهر و کنترل اعتیاد است. .به نظرم می آید باید تجدید نظر اساسی کنیم اما در مورد این که اینکه چه کاری باید کنیم باید بگویم الان برنامه روشنی برای این موضوع ندارم.

نجفی خاطرنشان کرد: شهرداری در گذشته بخشی از این مراکز را به بخش خصوصی واگذار کرده است که برخی موفق و برخی ناموفق بودند و نیاز به ارزش گذاری دارند. تعدادی سازمان مردم نهاد وارد کار با شهرداری شده اند اما در مواردی بیشتر جنبه مالی داشته است تا حل مشکل. باید ارزیابی مجدد وسیع انجام دهیم و سیستم را برای مبارزه با ناهنجاری های اجتماعی دوباره بازیابی کنیم.

برجام به ما هم کمک کرد

او در پاسخ به سوال خبرنگار همشهری  درباره تاثیر برجام در پروژه های شهری  گفت:  برجام به کل کشور کمک کرده است نه تنها شهرداری. شهرداری از ایام بعد از تصویب برجام استفاده‌ای از برجام نکرده است اما به جد دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی به شکل های مختلف مستقیم، بی.او.تی، فاینانس و ... هستیم .قطعا برجام یک عرصه ای را ایجاد می کند تا راحت تر در مذاکرات با طرف های خارجی آنها را قانع کنیم که سرمایه گذاری در شهر تهران دارای منفعت است.

 شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرگزاری ژاپن درباره سرمایه گذاری خارجی گفت:  یکی از محورهای اصلی نظر من برای تامین منابع بوده است. یکی از ضعف های عمده شهرداری این بوده است که در سال های گذشته به صورت جدی به دنبال تامین منابع از طریق سرمایه گذاری خارجی نبوده است. البته شهرداری استفاده هایی از فاینانس کرده است اما برای سرمایه گذاری خارجی و یا سرمایه مستقیم شهرداری اصلا کاری نکرده است که یکی از ضعف های سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری بوده است.

او گفت: شهر تهران ظرفیت های زیادی برای سرمایه گذاری خارجی دارد. چند طرح بزرگ را در دست بررسی داریم که وقتی طراحی اصلی آن مطرح شد می تواند سرمایه گذاران خارجی را جذب کرده و ارزش افزوده بالایی هم دارد.

مسایلی مثل استفاده از پسماند در حوزه های کشاروزی، صنعتی، استفاده از زباله برا یتولید برق و ... از موضوعاتی است که سرمایه گذاران خارجی می توانند روی آن حساب باز کنند .

شهردار ادامه داد:  ژاپن و کشورهای اروپایی و کره کارهای خوبی در این زمینه انجام داده اند .یکی از اهداف سفر به کره معرفی طرح های تهران برای جذب سرمایه خارجی است.مسئله آلودگی هوای تهران و سرمایه گذاری برای برقی کردن موتور سیکلت و خورد است که سرمایه گذاران می توانند روی آن کار کنند.

نجفی گفت:  نماینده خاصی در این زمینه تعیین کرده‌ام تا با خودروسازان و صنایع ارتباط داشته باشند و وقتی ایده و طرح مشخص شود برای ما فرقی نمی کند سرمایه گذاران داخلی و خارجی حضور داشته باشند. البته ما باید یک تیم قوی را تجهیز کنیم که به اصول و روش های سرمایه گذرای خارجی آشنایی و وقوف داشته باشند و کار را دنبال کنند.