تکرار آتش‌سوزی‌های عمدی در تالاب انزلی

سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۸ | کد مطلب: ۴۷۶۰
تکرار آتش‌سوزی‌های عمدی در تالاب انزلی
اسکان نيوز: تالاب زیبای انزلی به عنوان مهارگر سیلاب‌ها، مطبوع‌کننده هوا، پناهگاه پرندگان و آبزیان، رویشگاه لاله‌ها و نیلوفرهای آبی، پالایشگر آلاینده‌ها، تامین‌کننده آب کشاورزی مزارع پیرامون و تفرجگاه انسان‌ها از مدت‌ها پیش به دلیل حجم بالای رسوبات، فاضلاب های صنعتی و شهری، پسماندها و سموم کشاورزی در معرض آسیب شدید قرار گرفته و آتش‌سوزی‌های اخیر نیز زخم های کاری دیگری را بر پیکره آن وارد کرده است.

آتش‌سوزی‌های اخیر عامل انسانی دارد

به گزارش ایرنا، با وجود اهمیت بین‌المللی این تالاب ارزشمند و میراث گیلان، برخی از افراد بدون در نظر گرفتن اهمیت آن به لحاظ گردشگری و زیست‌محیطی و تنها به دلیل سودجویی، نیزارهای آن را به آتش کشیده و صدمات جبران‌ناپذیری را بر پیکره محیط‌زیست این تالاب وارد آورده‌اند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان بندرانزلی عوامل انسانی را باعث بروز چنین حادثه‌ای می داند و اظهار می‌کند: برخی افراد سودجو برای سواستفاده از زمین نیزارهای تالاب، آن را به آتش کشانده و پس از سوختن محدوده مد نظر، در جهت منافع مورد نظر خود از آن استفاده می‌کنند.

احسان هادی‌پور با اشاره به تبعات و لطمات جبران‌ناپذیر وقوع این حریق‌ها بر این تالاب بین‌المللی، اضافه می‌کند: برخورد قاطع با مجرمان، تنها راه پیشگیری از وقوع حوادثی از این دست برای محیط‌زیست و نیزارهای تالاب است و همانگونه که در خصوص سوزاندن کاه و کلش شالیزارها با افراد خاطی برخورد می‌شود، دراین راستا نیز برخورد با مجرمان زیست‌محیطی سودجو، می‌تواند درس عبرتی برای سایرین باشد.

مسئولان چاره‌ای برای این‌گونه آتش‌افروزی‌ها بیندیشند

آتش‌افروزی در جایی که به عنوان ارزشمندترین زیستگاه‌های حیات وحش آن هم در ابعاد بین‌المللی مطرح است، توجیهی جز کسب منافع ندارد. در همین رابطه مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی بندرانزلی در خصوص آتش‌افروزی‌های مکرر در نیزارهای تالاب انزلی، اظهار می‌کند: این‌گونه آتش‌افروزی‌ها توان نیروهای آتش‌نشان را برای خدمت‌رسانی به مردم در مواقع خطر کاهش می‌دهد.

اسماعیل خجسته اضافه می‌کند: برخی آتش‌افروزی‌های حاشیه تالاب در نقاطی رخ می‌دهد که دسترسی به آن بسیار سخت بوده تا جایی که در آتش‌سوزی 70 هکتار از نیزارهای داخل تالاب انزلی در 18 مردادماه امسال، بجز نقاط قابل دسترس، کاری از هیچ کس ساخته نبود و آتش نیزارها با فروکش کردن باد خاموش شد.

وی همچنین با اشاره به وقوع حریق عمدی دیگر به صورت همزمان در سه منطقه کیلومتر 10 جاده انزلی به رضوانشهر و همچنین نیزارهای منطقه چراغ پشتان در یک روز، ادامه می‌دهد: متاسفانه برخی از افراد به دلایلی نامعلوم اقدام به آتش‌افروزی در این مناطق می‌کنند که علاوه بر نیزارها، علفزارهای حاشیه جاده نیز دچار حریق شده و حتی آتش به درختان حاشیه تالاب نیز سرایت می‌کند.

خجسته مهار این‌گونه آتش‌افروزی‌ها را کاری طاقت‌فرسا می‌داند و متذکر می‌شود: مسئولان شهرستان، استان و همچنین دستگاه‌های قضایی و محیط‌زیست، باید چاره‌ای برای این‌گونه آتش‌افروزی‌ها بیندیشند و با دستگیری و مجازات متخلفان و متجاوزان به حریم تالاب، به یاری این میراث بین‌المللی گیلان زمین بشتابند.

از آن‌جایی که احتمال تکرار این آتش‌افروزی‌ها در آینده هم دور از ذهن نیست، لازم است که همه دستگاه‌های اجرایی و قضایی دست‌به‌دست هم داده و برای رفع این معضل بزرگ و این‌گونه تالاب‌خواری‌ها، همتی مضاعف به خرج داده و دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها و حتی بومیان حاشیه تالاب، با معرفی افراد خاطی به مراجع ذی‌صلاح، از تکرار این‌گونه منفعت‌طلبی‌ها جلوگیری کرده و بگذارند این میراث‌ملی نفسی به راحتی بکشد چراکه در صورت عدم برخورد قاطع با مجرمان آتش‌افروزی در تالاب و پیشگیری از بروز این‌گونه حریق‌ها، بار دیگری بر دوش مشکلات احیا این تالاب بین‌المللی گذاشته می‌شود.

آتش‌زدن به قصد تصرف، تا یک سال حبس برای مجرمان را به دنبال دارد

از آن‌جا که برخوردهای قضایی با متخلفان و عوامل آتش‌افروزی در عرصه‌های ملی و منابع طبیعی موجب عبرت دیگران خواهد بود، دادستان شهرستان انزلی در گفت وگو با ایرنا، مواد قانونی برای برخورد با این‌گونه تخلفات را توضیح داد.

حسن آهنگری با اشاره به همکاری‌های دستگاه های اجرایی متولی از جمله محیط‌زیست و منابع طبیعی انزلی در راستای کمک در اطفا حریق‌های صورت گرفته و همچنین شناسایی مجرمان و متخلفان، می‌گوید: متاسفانه اداره امور آب (آب منطقه ای) به عنوان یکی از اصلی ترین متولیان حریم تالاب و دریا، تاکنون هیچگونه اقدامی انجام نداده است.

وی با اشاره به معرفی متخلفان و مجرمان آتش‌افروزی‌های اخیر در نیزارها و مراتع حاشیه تالاب بین‌المللی انزلی به دادستانی، ادامه داد: بر اساس ماده 690 قانون مجازات اسلامی، اگر در بررسی پرونده‌های متخلفان، جرم آتش‌افروزی به قصد تصرف یا تخریب محیط زیست محرز شود؛ تصرف عدوانی محسوب شده و برای متخلفان تا یک سال حبس را درپی دارد و تا امروز نیز، تعدادی از متخلفان پس از شناسایی و دستگیری و همچنین تشکیل پرونده و بررسی‌های لازم ، راهی زندان شده‌اند.

آهنگری با اشاره به مصوب شدن انجام اقدامات پیشگیرانه در شورای حفط حقوق بیت‌المال شهرستان بندرانزلی خاطرنشان می‌کند: در راستای انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز حوادثی از این دست، انجام گشت‌های مشترک متشکل از نیروی انتظامی، منابع طبیعی، محیط زیست، امور آب و نماینده دادستانی در دستور کار قرار گرفته است.

دادستان شهرستان بندرانزلی در پایان توصیه کرد: مردم در صورت مشاهده آتش‌افروزی در نیزارهای تالاب، مراتع، جنگل‌ها، اراضی ملی، منابع طبیعی و زیست‌محیطی و یا حتی مطلع شدن از مقصران این‌گونه حوادث، مراتب را به نیروی انتظامی اطلاع دهند تا در اسرع وقت، این متخلفان و متجاوزان به محیط‌زیست شناسایی، دستگیر و تحویل قانون شوند.

تالاب بین‌المللی انزلی با مساحت حدود 20 هزار هکتار واقع در استان گیلان از سال 1354 جز تالاب‌های بین‌المللی تحت حفاظت به شمار می‌رود که مهم ترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است. این تالاب به دلیل موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست زیرا محل تخم‌ریزی آبزیان، پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است.

تالاب انزلی با وجود بیش از 100 گونه پرندگان، 50 گونه ماهی و 100 گونه موجودات گیاهی و اکوسیستم بی‌نظیر حکم تصفیه خانه رودخانه‌های منتهی به دریای خزر را دارد. این تالاب، به واسطه گیاهان، جانوران، مورفولوژی و شکل بستر ارتباط با دریا و رژیم رودها دارای محیط زیستی ویژه است به گونه‌ای که لاله تالابی به عنوان معروف‌ترین گیاه تالاب انزلی و دارای شهرت جهانی، در آن رویش دارد.

در این تالاب پرندگانی همچون حواصیل‌ها، اردک سانان، مرغابی سانان کشیم بزرگ، کشیم سیاه گردن، یلوه کوچک، کاکایی و پرندگان مهاجر و همچنین گیاهان غوطه‌ور، گیاهان شناور و گیاهان حاشیه‌ای ساکن هستند.

تالاب انزلی در بخش‌های شرقی، غربی آبکنار، مرکزی، سلکه و سیاه کشیم دارای جزایر زیبایی است که دو شهر انزلی و آبکنار در ساحل آن قرار دارند.