وزارت ارشاد دست اصلاح طلبان نیست/ پیگیری می‌کنیم لیست اموال و آثار موزه هنرهای معاصر منتشر شود

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۸ | کد مطلب: ۴۶۳۶
وزارت ارشاد دست اصلاح طلبان نیست/ پیگیری می‌کنیم لیست اموال و آثار موزه هنرهای معاصر منتشر شود
اسکان نيوز: در زمینه تصویر ساز و موسیقی امروز تمام تابوهایش از بین رفته و حساسیتی وجود ندارد و حتی خودمان این قانون نانوشته نشان ندادن ساز در تلویزیون را بعضی وقت‌ها زیر پا می‌گذاریم ولی چون این قانون نانوشته را داریم مانده‌ایم با آن چکار کنیم. به نظرم فقط یک جسارت و شجاعتی می‌خواهد که شروع به نشان دادن ساز شود و هیچ کس هم مخالفت نخواهد کرد. من بارها "توییتر" را مثال زده‌ام.

بعضی مقامات جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان مجلس و خبرنگاران "توییتر" دارند. در مورد فیسبوک و بسیاری دیگر از موارد مشابه نیز همین‌گونه است. بارها پیشنهاد داده‌ام که بیاید مانند گوگل که برخی واژگان خاص را فیلتر کرده‌اید برای توییتر و فیسبوک و یوتیوب هم برخی واژه‌ها را که فکر می‌کنید آسیب زننده برای کل جامعه است، فیلتر کنید و اجازه بدهد از سایر مصارف مفید آن استفاده شود.

 به گفته سلحشوری چندصدایی و رفتار سلیقه ای در عرصه قانونگذاری حوزه فرهنگ، مشکلات بسیاری برای سینما، تئاتر، موسیقی و هنر ایران ایجاد کرده است. به گفته این نماینده مجلس "وزارت ارشاد که متولی موسیقی است هنوز مجوزی در این زمینه صادر نکرده اما در تلویزیون موسیقی "رپ" پخش می‌شود. یعنی تلویزیون خودش مجوز پخش موسیقی "رپ" را می‌دهد اما اجازه پخش مثلا "ربنای شجریان" را نمی‌دهد...نکته‌ای که من از روزی که آمدم مجلس مطرح کردم همین بوده که مباحث فرهنگی می‌بایست همسان‌‌سازی شود و ما نباید شاهد این چندصدایی در زمینه فرهنگی باشیم.

این مسئله می‌بایست در تمام زمینه‌های فرهنگی مانند  موسیقی، سینما، تئاتر و سایر حوزه‌ها حل شود. بعضا شما می‌بینید که قیلمی اکران می‌شود اما حوزه هنری که این همه سینما در اختیار دارد با سلیقه خودش اجازه پخش آن را نمی‌دهد".

وی از تلاش برای تصویب اساسنامه‌ای برای صدا و سیما یاد کرده و می‌گوید: به نظرم این چندصدایی فرهنگی باید خاتمه پیدا کند این مسئله بسیار مهمی است چون دارد بسیار آسیب می‌زند. یعنی فقط یک متولی مشخص در این زمینه تصمیم بگیرد. به غیر از کمیسیون فرهنگی ما در مجلس کمیته هنر، رسانه را نیز داریم که افراد دیگری در آن حضور دارند و می‌بایست آنها نیز در این زمینه فعالیت کنند. ما برای مصوب کردن اساسنامه صدا و سیما تلاش‌هایی کردیم ولی متاسفانه موفق به این کار نشدیم.

سلحشوری وزارت ارشاد دولت روحانی را همسو با دیدگاه های اصلاح طلبان نمی داند و می گوید نسبت به توقیف فیلم‌ها و لغو کنسرت‌ها همیشه انتقاد داشته است. او در پاسخ به این سوال که چرا وزارت ارشاد ترتیب اثری نسبت به تذکرات نمایندگان مجلس نمی‌دهد، می‌گوید: مگر وزارت ارشاد دست فرد اصلاح‌طلب افتاده است؟ مگر نه اینکه وزارت ارشاد باید دست فرد اصلاح‌طلبی باشد تا اصلاح طلبی صورت بگیرد؟ آقای صالحی امیری مگر چه‌ کار کرد؟ خود صالحی امیری که به او قول پنج سال را داده بودند به راحتی جا به جا شد.

بعد اینکه صالحی امیری مگر چه کاری انجام داد که نشد دوباره بیاید، دقیقا درست مانند زنان که نتوانستند بیایند؛ اینها در هاله‌ای از ابهام برای خود نیز قرار دارد. شما چطور انتظار دارید وزارت ارشادی که افراد داخل‌اش همان افرادی هستند که رویکردشان همانند همان دوره‌ است؛ بیایند و کار خاصی انجام بدهند؟

سلحشوری اظهار می کند که پیگیر مسئله نامشخص بودن اموال و آثار موزه هنرهای معاصر نیز بوده است. هرچند لیست آثار و اموال موزه در دولت قبل منتشر نشد، اما او امیدوار است که با پیگیری و گفتگو با وزیر جدید ارشاد این مطالبه عملی شود.
 
مرجع: ایلنا