فروش دمپایی در باغ جهانی عباس آباد/بی توجهی به مصوبات

پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۱ | کد مطلب: ۴۶۰۶
اسکان نيوز: در عرصه باغ جهانی عباس‌آباد یک سازه چوبی که صرفا تبلیغات ساختِ خانه روی آن نصب شده، وجود دارد و در حریم این باغ تعداد زیادی فروشگاه و مغازه به فروش اقلام غیرفرهنگی از جمله شلوار و دمپایی می‌پردازند. این درحالی است که مصوب شده در فضای تجاری دریاچه عباس آباد اقلام فرهنگی از جمله صنایع دستی فروخته شود.

به گزارش معاونت میراث فرهنگی، همچنین پیشتر نیز خشک شدن آب دریاچه به علت مسدود شدن دریچه سد عباس آباد از سوی شرکت آب و منطقه ای منظر فرهنگی ـ تاریخی باغ جهانی عباس آباد را مخدوش کرده بود.

این درحالی است که مدیر پایگاه جهانی عباس آباد نسبت به این اقدامات اعتراض کرده و در مکاتبه و مذاکراتی که با مسئولان استانی داشته خواستار برچیده شدن این دکه چوبی، فروش اقلام فرهنگی در فضای تجاری دریاچه و همچنین آبگیری دریاچه عباس آباد برای حفظ منظر فرهنگی و تاریخی این باغ جهانی شد.

صاحب دهشت، مدیر پایگاه میراث جهانی باغ عباس‌آباد بهشهر در مازندران که نسبت به این ساخت‌ وساز و همچنین فروش محصولات غیرفرهنگی اعتراض دارد، می‌گوید: این دکه بدون استعلام از میراث‌فرهنگی و فقط با مجوز منابع طبیعی ساخته شده است. همچنین مصوب شده که در حاشیه دریاچه عباس آباد اقلام فرهنگی چون صنایع دستی فروخته شود اما متاسفانه برخی از نهادها گویی متوجه اهمیت این اثر جهانی نیستند.

وی افزود: درحال حاضر پایگاه میراث جهانی باغ عباس آباد بهشهر تمام تلاش خود را می کند تا با مرمت اصولی بخش‌هایی که مرمت آن‌ها صحیح نبوده و با نصب پوشش حفاظتی در قسمت حمام اقدامات حفاظتی از سازه های تاریخی باقیمانده را دوچندان کند.

آن‌طور که دهشت افزود: اقدامات حفاظتی پایگاه با توجه به وسعت آن نیازمند همکاری مسئولان  و مشارکت بیشتر آنان در حفاظت از این مجموعه جهانی است.

وی معتقد است، رعایت نکردن ضوابط میراث‌فرهنگی وجه سایت میراث جهانی عباس آباد را تخریب می کند و ما نیازمند آن هستیم که مسئولان استانی نگاه دقیق‌تری به محوطه‌های تاریخی و جهانی در راستای توسعه گرشگری داشته باشند.