کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ارزیابی مطالعات مغناطیس‌سنجی در بم آغاز شد

30 شهريور 1396 ساعت 12:28 | کد مطلب:4604


اسکان نیوز: سرپرست کاوش لایه نگارانه و ارزیابی مطالعات مغناطیس سنجی در تل آتشی،  هدف از کاوش‌های سال جاری را پیگیری لایه نگاری و ارزیابی مطالعات مغناطیس سنجی با کاوش‌های باستان شناختی اعلام کرد.

به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی، به گفته این باستان‌شناس، معرفی فرهنگ نوسنگی بی‌سفال خصوصیات، گاهنگاری و معرف‌های آن، همچنین شکل گیری فرهنگ روستانشینی در جنوب شرق ایران از اهداف بلندمدت این پژوهش است.

او در ادامه با اشاره به این که کاوش لایه‌نگارانه و ارزیابی مطالعات مغناطیس سنجی در تل آتشی دارستان بم با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در حال انجام است، ابراز امیدواری کرد که تداوم پژوهش‌ها، زمینه معرفی فرهنگی ناشناخته در بخش دیگری از ایران را فراهم کند.

او با اشاره به این نکته که تل آتشی استقراری مربوط به فرهنگ نوسنگی بی‌سفال در شرق بم است، از ناشناخته بودن این فرهنگ در جنوب شرق ایران تا سال ۱۳۸۷ خورشیدی خبر داد.

گاراژیان با اشاره به ثبت تل آتشی در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی گفت: با این حال این محوطه تا  سال‌ها پس از زلزله مهیب بم دربهمن ماه  ۱۳۸۲همچنان ناشناخته ماند.

وی افزود: زنده یاد شهریار عدل طی بازدیدها و بررسی‌های پس از زلزله آثار باستانی منطقه را در محافل علمی مطرح کرد.

این باستان‌شناس در ادامه به انجام بررسی‌هایی با هدف پژوهش در استقرارهای پیش از تاریخی چشم‌انداز ارگ بم در سال ۱۳۸۶ خورشیدی به پیشنهاد پایگاه میراث‌جهانی ارگ بم اشاره کرد و افزود: براساس این بررسی‌ها در سال ۱۳۸۷ پروژه پژوهش‌های پیش از تاریخی دارستان بم پیشنهاد و در همان سال اجرایی شد.

او با اشاره به انجام این پژوهش با حمایت مستقیم پایگاه جهانی ارگ بم و مجوز پژوهشگاه، گفت: در سال ۱۳۹۰ با حمایت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمان مطالعات مغناطیس سنجی در نیمی از مساحت اثر انجام شد.

گاراژیان افزود: پس از وقفه‌ای هفت ساله که کم و بیش دامن اکثر پژوهش‌های باستان‌شناسی را گرفت، در سال ۱۳۹۵ پژوهش‌ها بار دیگر با عنوان بررسی عمومی بم – نرماشیر با تاکید بر دارستان با مشارکت مالی و علمی کشور فرانسه آغاز شد و نتایج قابل توجهی داشت.

کاوش لایه نگارانه و ارزیابی مطالعات مغناطیس سنجی در تل آتشی دارستان بم با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/4604/ارزیابی-مطالعات-مغناطیس-سنجی-بم-آغاز

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com