مدیرکل میراث‌فرهنگی خراسان‌جنوبی:

سبک معماری بومی روستاهای خراسان‌جنوبی در حال تغییر است

سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶ | کد مطلب: ۴۲۷۵
اسکان نيوز: حسن رمضانی شب گذشته در مراسم جشن ثبت ملی روستا خراشاد، اظهارکرد: زنان و مردان روستا خراشاد با تلاش و هیچ گونه چشم داشتی هنر حوله بافی در این استان را احیا کردند.

 به گزارش مهر، وی با بیان این‌که هنر حوله بافی خراشاد ظرفیت برای صادرات دارد و در این زمینه تقاضا نیز وجودارد، گفت: امیدواریم با همت و تلاش هنرمندان این منطقه بتوانیم این روستا را به ثبت جهانی نیز برسانیم.

 وی با بیان این‌که هنرهای سنتی در فضای بومی رشد پیدا می‌کند، گفت: متاسفانه امروز شاهد هستیم در سطح روستاهای استان سبک معماری روستایی در حال تغییر است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: مردم و دهیاری روستا خراشاد نگذارند این روستا به نفل لوشاتو تبدیل شود و سبک های بومی را رعایت کنند.

وی با تاکید بر این‌که باید بین روستاهای خراسان‌جنوبی و شمال کشور تفاوت باشد، ادامه داد: سقف‌های شیروانی در روستاهای استان معضلی  شده که در حال گسترش است و با اقلیم و وضعیت آب و هوایی منطقه همخوانی ندارد.

وی با تاکید بر این‌که باید با تغییر سبک معماری بومی در استان مبارزه کرد، افزود: نگذاریم شناسنامه روستاهای استان و روستا خراشاد با معماری غربی و غیربومی مخدوش شود.

رمضانی با تاکید بر این‌که نباید ارزش‌های معماری سنتی و بومی به فراموشی سپرده شود، گفت: متاسفانه امروز خانه‌های کاهگلی در روستاهای خراسان‌جنوبی جای خود را به خانه‌های شیروانی و نماهای سنگ گرانیتی داده است.