ممنوعیت هرگونه ساخت‌وساز در عرصه بنا معبد آناهیتا

دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۸ | کد مطلب: ۴۱۸۸
ممنوعیت هرگونه ساخت‌وساز در عرصه بنا معبد آناهیتا
اسکان نيوز: علیرضا ایزدی موفق شد به استناد و پیروی از قوانین جاری کشور از هرگونه ساخت‌وساز در عرصه بنا موسوم به معبد آناهیتا جلوگیری کند.

به گزارش ایلنا، ماجرا از آن‌جا آغاز شد که اداره اوقاف شهرستان کنگاور قصد ساخت‌وساز در محوطه ضلع شرقی معبد آناهیتا که به ادعا اداره اوقاف موقوفه قبرستانی کهنسال است را آغاز کند.

با اجرا ابتدایی این طرح تاریخ دوستان و حامیان معبد آناهیتا صدایشان درآمد که در محوطه تاریخی نباید که ساخت‌وسازی باشد و بگذارید همین یک تکه از معبد که تقریبا پا برجا مانده‌است همانطور دست نخورده باقی بماند.

بعد از هفته‌ها کشمکش بین اداره اوقاف و امور خیریه و اداره میراث شهرستان و استان و نیز پایگاه معبد آناهیتا در شهرستان کنگاور و همچنین مذاکرات بی‌نتیجه در پی خلع‌ید زمین موقوفه ضلع شرقی امامزاده ابرهیم کنگاور اداره اوقاف شکایتی به دادگاه شهرستان مبنی بر جدا‌سازی و ساخت‌وساز در ضلع شرقی امامزاده برد و دادگاه هم حکم بدوی را به نفع اداره اوقاف بدون در نظر گرفتن قوانین میراث‌فرهنگی صادر کرد و بر اساس همین حکم اوقاف کنگاور با حفاری بدون مجوز 21 چاله برای نرده گذاری در محوطه باستانی معبد ایجاد کرد که این امر، منجر به کشمکش بین مسئولان اداره اوقاف و پایگاه شد  و براساس حکم صادر شده دادگاه به نفع اوقاف پایگاه عملا نتوانست جلو ساخت‌وساز را بگیرد.

اما با پیگیری‌های مردمی و نیز همراهی فرماندار شهرستان کنگاور حکم بدوی دادگاه توسط رئیس دادگستری کنگاور مورد بررسی قرار گرفت و با استناد به  قوانین میراث‌فرهنگی این حکم رد و حکم جدید به نفع پایگاه و منع ساخت‌وساز در معبد صادر شد.

حال سئوال این‌جاست آیا اداره میراث‌فرهنگی و پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا با وجود در دست داشتن حکم برداشته شدن سازه الحاقی ضلع‌غربی امامزاده‌ابراهیم می‌توانند این حکم را اجرایی کرده و از وصله ناجوری که بر تن سالم‌ترین و پربازدیدکننده‌ترین نقطه از معبد آناهیتا پدیدار شده آثاری باقی نگذارند؟