سعید مدنی: هنوز نمی دانم چرا ممنوع الخروجم

شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۶ | کد مطلب: ۳۹۰۷۸
سعید مدنی: هنوز نمی دانم چرا ممنوع الخروجم
سعید مدنی جامعه شناس می گوید هنوز توضیحی درباره ممنوع خروج بودنش دریافت نکرده و "ارزیابی روشنی از دلیل این ممنوع‌الخروجی" ندارد

این جامعه شناس در گفت‌وگو با روزنامه شرق گفته " مدت‌ها پیش ممنوع‌الخروج شدم؛ ولی این ممنوع‌الخروجی بعد از این بود که در دادگاه حضور پیدا کردم و به بنده در دادسرا ابلاغ شد و بعد در دادگاه هم از لغو ممنوع‌الخروجی و غیرقانونی‌بودن آن دفاع کردم؛ ولی خب دادگاه حکم صادر کرد و من ممنوع‌الخروج شده بودم؛ ولی این بار هیچ‌کدام از این فرایندها و آیین دادرسی کیفری رعایت نشد".

حدود دو هفته پیش سعید مدنی، به دعوت دانشگاه ییل آمریکا برای گذراندن فرصتی مطالعاتی و تدریس عازم این کشور بود که با ممانعت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در فرودگاه نتوانست به این سفر برود و ممنوع الخروج شد.

سعید مدنی می‌گوید پیش از قصد سفر به آمریکا دوبار برای گرفتن ویزا به ارمنستان سفر کرده بود و مشکلی برای خروج از کشور نداشته است.

سعید مدنی سوم آذرماه در نامه‌‌ای سرگشاده به وزیر ارشاد، از ممنوعیت چاپ آثارش خبر داد. او با وجود چندین بار محکومیت قضائی و گذراندن دوران محکومیت، در زمان انتشار نامه هیچ محکومیت قضائی دایر بر ممنوع‌القلم‌بودن ندارد.