آرژانتین: حضور محسن رضایی در تحلیف اورتگا توهین به بازماندگان بمب‌گذاری آمیا است

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۷ | کد مطلب: ۳۹۰۳۷
آرژانتین: حضور محسن رضایی در تحلیف اورتگا توهین به بازماندگان بمب‌گذاری آمیا است
وزارت امور خارجه آرژانتین حضور محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه را توهین به سیستم قضایی این کشور و بازماندگان حمله تروریستی در بوینس آیرس توصیف کرد.

سفیر آرژانتین هم در این مراسم حضور داشت و اکنون اپوزیسیون، دولت آرژانتین را به دلیل شرکت در مراسمی که رضایی هم در آن حاضر بوده، مورد انتقاد قرار داده است.

فولویو پومپئو، معاون امور بین‌الملل حزب اپوزیسیون PRO گفت: «دولت آرژانتین با دیکتاتورها و ناقضان حقوق بشر در منطقه هم‌نشین شده و مانند همدست متهمان به بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در بوینس‌آیرس رفتار می‌کنند.»

 اینترپل از سال ۲۰۰۷ نام شش نفر شامل علی فلاحیان، وزیر اطلاعات وقت جمهوری اسلامی، احمدرضا عسگری، دبیر سوم پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین، احمد وحیدی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، محسن ربانی، رایزن فرهنگی پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین، محسن رضایی، فرمانده وقت کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و فیاض مغنیه، رئیس وقت ستاد عملیات ویژه حزب‌الله لبنان را به دلیل نقش آنها در بمب‌گذاری ساختمان آمیا در فهرست خود قرار داده است.

دادستان های آرژانتینی مسئولانی از جمهوری اسلامی ایران را به حمایت و سازماندهی عاملان حمله به مرکز آمیا (حزب الله لبنان) متهم می کنند؛ اتهامی که همواره از سوی ایران رد شده است.

در واقعه انفجار مرکز یهودیان آرژانتین موسوم به ساختمان "آمیا" در سال 1994 ، 85 نفر کشته و بیش از 300 نفر زخمی شدند.