کارتی شدن خرید نان در صورت حذف ارز ترجیحی

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۰ | کد مطلب: ۳۹۰۳۴
کارتی شدن خرید نان در صورت حذف ارز ترجیحی
رئیس سازمان برنامه و بودجه از احتمال کارتی شدن خرید نان پس از حذف ارز ترجیحی خبر داد.
سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده که ارز ترجیحی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ وجود ندارد، حذف ارز ترجیحی گران شدن آرد و گندم را به‌همراه خواهد داشت. برای جبران این گرانی طرح توزیع نان با کارت مطرح شده که مردم نان را به قیمت فعلی می‌خرند و مابه‌التفاوت آن را دولت به نانوا پرداخت می‌کند.

به گفته این مقام نهاده‌های دامی، نان و دارو از جمله کالاهای اساسی‌اند که از حذف ارز ترجیحی متاثر می‌شوند.

میرکاظمی گفت با این کارت، مردم نان را به قیمت فعلی می‌خرند و مابه‌التفاوت آن را دولت به نانوا پرداخت می‌کند.

او به جزئیات بیشتر این طرح اشاره نکرد؛ برای مثال، روشن نیست آیا هر نفر میزان معینی نان با قیمت فعلی می‌تواند بخرد و بیشتر از آن را باید با قیمت بالاتر تهیه کند؟ آیا این کارت به ازای هر فردی صادر می‌شود یا خانوار؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه افزود: « فعلا این بحث در بودجه ۱۴۰۱مطرح نیست. فعلا حذف ارز نهاده‌ها مطرح است و حذف یارانه دارو و نان در فاز دوم تعیین تکلیف می‌شود.»

مقام‌های دولت در هفته‌های گذشته ارز ترجیحی را «فسادزا» توصیف کردند و گفتند در صورت حذف این ارز، یارانه نقدی شهروندان را افزایش خواهند داد.

احسان ارکانی، عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس، روز سه‌شنبه ۲۱ دی، گفت دولت با حذف ارز ترجیحی ۴۰۰ هزار میلیارد تومان سود خواهد کرد که معادل ۵۵۰ هزار تومان یارانه ماهانه هر شهروند ایرانی است اما دولت فقط می‌خواهد ۱۱۰ هزار تومان یارانه بدهد.

نگاهی به تجربه کارت سوخت نشان می‌دهد که چه سرنوشتی در انتظار کارت نان خواهد بود. در حالی که کارت سوخت به سهمیه‌بندی و نوسان میان دو‌نرخی و تک‌نرخی بودن قیمت بنزین انجامید، مسئله بنزین هیچ‌گاه حل نشد و افزایش قیمت منجر به اعتراضات خیابانی شد.