خانه گردشگری استان مرکزی راه‌اندازی می‌شود

دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰ | کد مطلب: ۳۸۶۴
اسکان نيوز: سیدمحمد حسینی در نشست هم‌اندیشی با سازمان‌های مردم نهاد گردشگری، گفت: سازمان‌های مردم نهاد تجلی خواست، توان و اراده شهروندان هستند از این رو همواره می‌توانند راهگشا مشکلات عدیده دستگاه‌ها و نهادها باشند.

به گزارش ایسنا، سیدمحمد حسینی افزود: به جرات می‌توان گفت که اقتصاد آینده کشور بر شانه‌های گردشگری استوار خواهد شد چراکه با افول صنعت نفت از یک سو و جابجایی چند صد میلیونی گردشگر در جهان از سوی دیگر، نیازمند پوست‌اندازی در نگرش به حوزه گردشگری هستیم از این رو سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند مهمترین بخش این مقوله را برعهده گیرند که آن فرهنگ‌سازی عمومی در حوزه صنعت گردشگری و گردشگرپذیری است.

وی با اشاره به نیازمندی به برنامه‌ریزی‌های نوین گفت: بروکراسی موجود در سیستم اجرایی کشور به یکی از معضلاتی تبدیل شده که برای رفع آن به رویکردهای نوین و بر پایه اقتصاد نیاز است، از این رو سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند به عنوان تسهیلگر و آسیب‌شناس این دست موضوعات، گام‌های نظری و عملی را در این حوزه بردارند و رابط مطلوبی بین خواست مردم و اراده مسئولان باشند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان، سمن‌ها را شالوده توسعه پایدار عنوان و اظهار کرد: توسعه متوازن و پایدار تنها با حضور حداکثری مردم در انجام برنامه‌های تعریف شده ممکن می‌شود. این حضور، جامع‌پذیری، فرهنگ‌سازی و نظم را به وجود می‌آورد که از نیازهای امروز جامعه ایرانی است. سازمان‌های مردم نهاد در حقیقت می‌توانند به عنوان هضم‌کننده این برنامه‌ها عمل کرده و آن‌را به تمام مویرگ‌های جامعه منتقل کنند چراکه آن‌ها فارغ از بدنه دولت بوده و می‌توانند ارتباط مثمرثمرتری با شهروندان برقرار کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز حرکت در راستا توسعه گردشگری اجتناب‌ناپذیر است و حمایت از فعالان این بخش وظیفه سازمان است. در استان مرکزی نیز بنا داریم برای نظم بخشی، اتحاد و انسجام بین دستگاه‌های دولتی و سمن‌ها، خانه گردشگری استان را راه‌اندازی کنیم.

حسینی در پایان گفت: اکنون به لحاظ ملی و بین‌المللی در شرایطی قرار داریم که اجرا برنامه‌های اقتصادی مهمترین اولویت کشور است. گردشگری در این شرایط بهترین منبع درآمد و بهترین جایگزین برای نفت است به همین دلیل رویکرد سازمان میراث‌فرهنگی نیز مبتنی بر نقش آفرینی مثبت اقتصادی است تا بتواند موتور محرک اقتصاد امروز و فردای کشور باشد.