آثار اردشیر محصص به تهران بازگشت

سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۴ | کد مطلب: ۳۸۳۹۹
آثار اردشیر محصص به تهران بازگشت
گالری آرتیبیشن از روز جمعه ـ ۱۹ آذر ۱۴۰۰ ـ میزبان مجموعه‌ای از آثار اردشیر محصص ـ طراح و کاریکاتوریست ـ خواهد بود که به سال ۱۳۸۷ در نیویورک درگذشت.
اسکان نيوز:  این مجموعه‌ آثار شامل تعدادی از آثار کم‌تر دیده شده‌ اردشیر محصص خواهد بود که نیکزاد نجومی، هنرمند ایرانی ساکن آمریکا و از دوستان نزدیک محصص در نیویورک، اصالت این آثار را تأیید کرده است.

اردشیر محصص، متولد سال ۱۳۱۷ در لاهیجان است. او در رشته‌ حقوق در دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و از همان زمان به عنوان طراح با نشریات مختلفی نظیر توفیق و ... هم‌کاری کرد. پیش از انقلاب چند کتاب از مجموعه طراحی‌های‌اش منتشر شده بود. محصص در سال ۱۳۵۶ ایران را برای همیشه به مقصد آمریکا ترک کرد و در شهر نیویورک ساکن شد. این هنرمند در سال‌های پایانی عمر با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد و در نهایت در سن هفتاد سالگی در ۱۸ مهر سال ۱۳۸۷ در نیوریورک درگذشت.

در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: در دوره‌ای که هنرمندان ایرانی دربند زیبایی‌شناسی آثار مدرنیسم بودند او از زیبایی‌شناسی جدا شد و به طراحی برای بیان شخصی پرداخت، اتفاقی که هم‌اکنون نیز امری معاصر شناخته می‌شود.

به این اعتبار او را باید بی لکنت ترین راوی زمانه معاصر دانست.

احمد شاملو در تفسیر آنچه اردشیر محصص سعی در بیان آن داشت، روزگاری نوشت: «اگر بخواهیم بپذیریم که کاریکاتورها بیانی اغراق‌آمیز از واقعیت‌اند، آن‌گاه طرح‌های اردشیر کاریکاتور نیست. حداقل برای ما، اطرافیان و کسانی که با درد و رنج چهره‌های کارهایش آشناییم. اردشیر علاوه بر یک هنرمند با استعداد و توانا، واقع‌گرایی تیزبین باقی می‌ماند. او صورتگر و تصویرساز واقعیت پیرامونش است.» واقعیتی که هنوز هم پابرجاست، نفس می‌کشد و اعتبار دارد.»

نمایشگاه اردشیر محصص از روز جمعه، ۱۹ آذر، در گالری آرتیبیشن برپا خواهد شد. این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز و تا ۲۹ آذر برپا خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند هر روز از ساعت ۱۱ تا ۲۰ به نشانی خیابان شریعتی، پایین‌تر از حسینیه ارشاد، نرسیده به همت، گل‌نبی (غرب)، میدان احمدی‌روشن (کتابی)، خیابان ساسانی‌پور، خیابان دریا (قندی)، شماره‌ی ۶، گالری آرتیبیشن مراجعه کنند.

ایسنا نوشت، همچنین نمایشگاه برای افرادی که در قرنطینه به سر می‌برند، به صورت آنلاین و همزمان با آغاز نمایشگاه در سایت آرتیبیشن (www. artibition. net) دایر خواهد شد. 
تلفن تماس علاقمندان جهت هماهنگی و بازدید از آثار: ۰۲۱۲۲۹۲۲۵۳۸
تلفن پاسخگویی واتساپ و تلگرام: ۰۹۳۷۶۰۳۶۹۶۸