شروع نوزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته

يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۲ | کد مطلب: ۳۸۲۴۴
شروع  نوزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته
سرپرست هیات باستان‌شناسی شهرسوخته از آغاز نوزدهمین فصل کاوش در این محوطه خبر داد و گفت: این کاوش‌ها به مدت دو ماه ادامه دارد.
اسکان نيوز: سیدمنصور سیدسجادی، سرپرست هیات باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت: پژوهش‌های این فصل از کاوش به دلیل محدودیت اعتبارات در منطقه مسکونی محوطه شهرسوخته متمرکز است.

او با اشاره به این‌که فعالیت‌های باستان‌شناسی این فصل در سه کارگاه انجام می‌شود تصریح کرد: کارگاه نخست در منطقه مسکونی شرقی واقع شده که فعالیت‌های باستان‌شناسی در آن با هدف دستیابی به لایه‌های قدیمی‌تر صورت می‌گیرد.

سیدسجادی افزود: در کارگاه شماره ۳۳ که دومین کارگاه است ادامه فعالیت‌های سه فصل گذشته دنبال می‌شود.

او سومین کارگاه را کارگاه شماره ۳۹ عنوان کرد که در منطقه مسکونی واقع شده و فعالیت هیات باستان‌شناسی در آن با هدف یافتن ساختمان‌ها و معماری جدید در حال انجام است.

سرپرست هیات باستان‌شناسی گفت: دستیابی به چگونگی توزیع اتاق‌های کار، آشپزخانه، حیاط و سایر تأسیسات یک ساختمان در بخش‌های مربوط به دوره سوم استقرار در شهرسوخته در این فصل مورد نظر است.

او در ادامه از آغاز دیجیتال‌سازی اطلاعات به دست آمده در فصول گذشته خبر داد و افزود: درنظر داریم با این اقدام اطلاعات کاملی را تهیه و در اختیار پژوهشگران و محققان قرار دهیم.

به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، سیدسجادی گفت: در نوزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته فعالیت‌های میان رشته‌ای نظیر مطالعات گیاه باستان‌شناسی، استخوان‌شناسی باستانی جانوران و انسان‌شناسی نیز دنبال می‌شود.