۷۷ درصد زنان ایرانی، خشونت در ایام قرنطینه را تجربه کردند

شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۱ | کد مطلب: ۳۸۲۲۸
۷۷ درصد زنان ایرانی، خشونت در ایام قرنطینه را تجربه کردند
تهمینه شاوردی عضو هیات مدیره انجمن ایرانی مطالعات زنان با اشاره به تحقیقات یکی از مراکز علمی گفت ۷۷.۲ درصد زنان ایران حداقل یکی از انواع خشونت را در دوران قرنطینه تجربه کرده‌اند که از این میان، ۹۱.۲ درصد خشونت روانی، ۴۲.۶ درصد خشونت جنسی و ۳۸.۲ درصد خشونت منجر به صدمه بوده است.

عضو هیات مدیره انجمن ایرانی مطالعات زنان در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه برخی از شاخص های اجتماعی بر میزان و نوع خشونت علیه زنان تاثیر گذار است، سن، میزان تحصیلات و پایگاه اقتصادی اجتماعی به خصوص میزان در آمد مرد و حتی میزان اعتیاد مردان به مشروبات الکلی، دخانیات یا مواد مخدر را از جمله عوامل مداخله گر برای اعمال انجام خشونت دانست و درباره خشونت خانگی نیز توضیح داد: مثلا در خانواده هایی که از نظر وضعیت اقتصادی و اجتماعی در سطح پایین می باشند زنان و دختران بیشتر قربانی خشونت خانگی می شوند. به عبارتی پایین بودن سطح وضعیت اقتصادی و اجتماعی می تواند این خشونت علیه زنان را در این خانواده ها چهار برابر افزایش دهد.

به گفته وی، اکثر مطالعات بیانگر این است که زنان جوان تر و دارای تحصیلات پایین بیشتر در معرض خشونت از سوی همسر قرار می گیرند و از سوی دیگر خشونت علیه زنان با "سن" مرد در رابطه است به طوری که هر چه میزان سن مرد افزایش یابد خشونت مرد نسبت به همسرش کاهش پیدا می کند.

همچنین این جامعه شناس این را هم گفت که هر چه سن زن به هنگام ازدواج کمتر باشد، میزان خشونت علیه او توسط همسرش افزایش می یابد.