اجرا آثار ۳ آهنگساز ایرانی با یک آنسامبل آلمانی

سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۱ | کد مطلب: ۳۸۱۸۰
اجرا آثار ۳ آهنگساز ایرانی با یک آنسامبل آلمانی
آنسامبل موزیک‌فابریک، آثاری از سه آهنگساز معاصر ایرانی و یک آهنگساز آلمانی را دی ماه سال جاری، در شهر کلن آلمان به روی صحنه خواهد برد.
اسکان نيوز: آنسامبل آلمانیِ موزیک‌فابریک از اواسط دهه‌ ۹۰ سده‌ی بیستم تا کنون، با آهنگسازانی چون مارک آندره، انو پوپه، هلموت لاخنمن، ولفگانگ ریم، توشیو اُسُکاوا و کارل‌هاینز اشتوکهاوزن، همکاری داشته و هر ساله ده‌ها اثر جدید را به روی صحنه می‌برد.

این آنسامبل در پروژه جدید خود که دی‌ماه امسال برگزار می‌شود آثاری برای ساز عود و آنسامبل را به سه آهنگساز ایرانی و یک آهنگساز آلمانی سفارش داده است که یاسمین شاه‌حسینی، عودنواز ایرانی به عنوان سولیست در تمامی قطعات این کنسرت خواهد نواخت. کارن کیهانی، سارا اباذری، ارشیا صمصامی‌نیا و یوآخیم هاینز، آهنگسازانی هستند که آثارشان در این کنسرت به اجرا در خواهد آمد.

کارن کیهانی، آهنگساز درباره اجرا با آنسامبل موزیک فابریک گفت: سابقه‌ آشنایی و همکاری یاسمین شاه‌حسینی با آنسامبل موزیک فابریک به چند سال قبل باز می‌گردد و علاقه‌ی مشترک آنها برای پدید آوردنِ چنین پروژه‌ای، سبب شکل‌گیری این طرح شده‌ است. تحصیل و تجربه‌ شخصیِ نوازنده‌ عود، چه در شناختِ نت‌نگاری جدید و چه در درک و اجرای این نوع از موسیقی، قطعاً نخستین پیش‌نیاز شکل‌گیری چنین پروژه‌ای است؛ چراکه یک نوازنده‌ی کلاسیکِ ساز ایرانی، به طور طبیعی برای اجرای این گونه از موسیقی آموزش نمی‌بیند. آهنگسازانِ این پروژه نیز در نشست‌های میان آنسامبل و عودنواز ایرانی، انتخاب شده‌اند و به نظرم این که علاوه بر سه آهنگساز ایرانی، یواخیم هاینز آلمانی نیز اثری برای عود نوشته، خودش چالش و تجربه‌ی جالبی‌است.

به گزارش روابط عمومی این اجرا، کیهانی در ادامه با اشاره به معرفی موسیقی و آهنگسازان ایرانی توسط این پروژه بیان کرد: اساساً نوشتن اثر برای آنسامبلی مثل موزیک‌فابریک، برای ما آهنگسازان، فرصتی بسیار ارزشمند است و محوریت یک ساز ملی و یک نوازنده‌ی ایرانی، ارزش آن را چند برابر می‌کند؛ طبیعتاً با کیفیت‌ اجرایی، مدیای وسیع و مخاطبین فراوانی که موزیک‌فابریک در سراسر جهان دارد، موقعیت خوبی برای موسیقی معاصر ماست تا به بهترین شکل ممکن، اجرا، معرفی و شنیده شود.