تشدید آلودگی هوای تهران و اعلام 'شرایط اضطرار'

يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۷ | کد مطلب: ۳۸۱۵۱
تشدید آلودگی هوای تهران و اعلام
رئیس گروه سلامت هوا می‌گوید، تهران به خاطر وضعیت بسیار وخیم آلودگی هوا وارد "شرایط اضطرار" شده است. آلودگی هوا در تهران شش برابر حد مجاز سازمان بهداشت جهانی است. مقامات دورکاری و کاهش ساعت کار کارمندان را توصیه کرده‌اند.
عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت روز شنبه ۲۹ آبان اعلام کرد ۱۶ ایستگاه در تهران در وضعیت "ناسالم برای همه گروه‌ها" قرار دارند.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوا در ایستگاه‌های سوهانک ( منطقه ۱)، دانشگاه علم و صنعت (منطقه ۴)،  دانشگاه تهران ( منطقه ۶)، تربیت مدرس (منطقه ۶)،  میدان امام خمینی ( منطقه ۱۲)،  پیروزی ( منطقه ۱۳)،  پارک شکوفه ( منطقه ۱۴)،  پارک قائم ( منطقه ۱۸)،  شادآباد ( منطقه ۱۸) و شهرداری مناطق ۱۰، ۱۵، ۱۱، ۱۹، ۲۱ و ۲۲  را در "شرایط ناسالم برای همه افراد" اعلام کرده است.

به گفته این مقام وزارت بهداشت، مناطق یاد شده با شاخص بالای ١۵٠ هستند و منطقه ۲ شدیدترین وضعیت آلودگی را دارد و کیفیت هوا در این منطقه "بسیار ناسالم" اعلام شده است.

شاهسونی گفت: «غلظت آلاینده‌های ذرات ٢.۵ PM در برخی مناطق تهران شش برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت برای مواجهه روزانه است.»

۲.۵ PM برای محاسبه کیفیت آلودگی هوا استفاده می‌شود. قطر این ذرات معلق ۱۰۰ برابر کوچکتر از قطر موی انسان است و آنقدر کوچک هستند که می‌توانند حتی به کوچک‌ترین مجاری هوایی انتقال هوا به ریه‌ها نفوذ کنند.

علاوه بر کرونا که در دو سال اخیر تهران با آن دست و پنجه نرم کرده اکنون آلودگی هوا نیز به یک مشکل لاینحل پایتخت تبدیل شده است. قرار است مقامات از دورکاری که بعد از پاندمی کرونا بیشتر رایج شده برای مقابله با آلودگی هوا نیز استفاده کنند.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تاکید کرد: «اکنون وارد شرایط اضطرار شده‌ایم و طبق دستورالعمل در این زمان باید دورکاری و کاهش ساعت کار کارمندان در دستور کار قرار گیرد.»

طبق گفته شاهسونی، کمیته اضطراری هوای استان تهران با توجه به شرایط آلودگی هوا باید تصمیم‌گیری کند. او همچنین افزود، آلودگی هوا به معضل جدی پایتخت تبدیل شده و به همین منظور کارگروه شرایط اضطراری استان تهران باید نسبت به تصمیم عاجل اقدام کند.

این مقام وزارت بهداشت توصیه کرده است گروه‌های حساس همچون سالمندان، بیماران تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان تا حد امکان در سطح شهر تردد نکنند.

او همچنین از ورزشکاران خواست از ورزش در فضای باز پرهیز کنند و افرادی که در محل کار حاضر می‌شوند نیز کم‌تر در فضای باز حضور داشته باشند.