آئین سنتی گل هاکنی در مجن شاهرود توسط مستند تلویزیونی «ایران من» تصویربرداری شد

يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۸ | کد مطلب: ۳۸۱۵۰
آئین سنتی گل هاکنی در مجن شاهرود توسط مستند تلویزیونی «ایران من» تصویربرداری شد
رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان شاهرود گفت: آئین سنتی «گل هاکنی» در مجن شاهرود برای پخش در مستند تلویزیونی «ایران من» تصویربرداری شد.
اسکان نيوز: حمیدرضا حسنی، رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان شاهرود با اعلام این خبر افزود: با حضور عوامل برنامه تلویزیونی ایران من در شهر مجن، تصویربرداری ساخت مستند گل هاکنی برای پخش در رسانه ملی انجام شد.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان شاهرود گفت: همه‌ساله در اسفندماه بنا بر رسمی کهن، زنان شهر کوهپایه‌ای مجن با تهیه خاک سرخ و سفید از ارتفاعات البرز شرقی در اطراف شهر، اقدام به تجدید نمای خانه‌های گِلی خود کرده و بدین شکل به استقبال بهار می‌روند.

او افزود: گل هاکنی رسمی در استقبال از سال نو و بهار طبیعت و دیگر اعیاد مذهبی است که با انجام آن خانه‌های کاه‌گلی اهالی رنگ و نمایی تازه می‌گیرد، دیوارهای بیرونی نیز برخی دو رنگ شامل بالا سفید و پایین قرمز و برخی نیز کاملاً با گل قرمز رنگ جلوه می‌گیرد.

حسنی ادامه داد: انجام این کار مستلزم تهیه گل گِلو (سفید) و گِل سرخو (سُرخ) از ارتفاعات اطراف شهر است و مجنی‌ها در اصطلاح محلی گِل مالیدن به دیوار خانه را " گِل هاکُنی" می‌گویند.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان شاهرود گفت: برای این منظور دوغابی ازگل قرمز تهیه کرده و با پارچه‌ای پشمی آن را بر روی دیوار، ایوان، اتاق و نمای بیرونی خانه‌های کاه‌گلی می‌مالند.

او با اشاره به این‌که قدمت این رسم کهن بنا به گفته اهالی بیش از چند قرن بیان می‌شود، اضافه کرد: در بافت پلکانی شهر مجن وجود نماهای قرمز رنگ جلوه بیشتری به محله‌های تاریخی داده و توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

حسنی افزود: همیاری زنان در انجام این کار از آداب نیک و معمول شهر مجن بوده و به دلیل اهمیت این آئین سنتی، در تاریخ 5 بهمن‌ماه 1391 به شماره 886 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، منطقه نمونه گردشگری مجن و آبشار تنگه داستان، همه‌ساله مورد بازدید بسیاری از علاقه‌مندان به جاذبه‌های تاریخی و طبیعی قرار می‌گیرد.