نصب پلاک ماندگار سر در خانه "ابراهیم دهگان و محمدرضا محتاط"

شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۰ | کد مطلب: ۳۷۸۲
اسکان نيوز: مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در این آئین گفت: در راستا اجرا طرح ملی پلاک ماندگار، کاشی سر در منزل استاد فقید ابراهیم دهگان نصب شد.

به گزارش ایسنا، سیدمحمد حسینی افزود: طرح ملی پلاک ماندگار ادا دینی است به مشاهیر و مفاخر کشور و تلاشی است برای یادآوری این بزرگان به شهروندان، همچنین شناساندن بزرگان فرهنگ‌وادب‌وهنر کشور به نسل جدید. در این راستا و با ارزیابی‌های به عمل آمده 10 نفر از مفاخر رشته‌های مختلف در استان مرکزی به سازمان میراث‌فرهنگی کشور معرفی شدند که استاد ابراهیم دهگان یکی از آن‌هاست.

او ادامه داد: ابراهیم دهگان یکی از برجسته‌ترین چهره‌های تاریخ‌نگاری کشور است که در سال 1268 در مرزیجران اراک متولد شد. او در محضر اساتیدی چون آقا ضیاءالدین عراقی و عبدالکریم حائری یزدی به تحصیل در علوم قدیمه مشغول شد و در نهایت پس از 30 سال تدریس در سازمان فرهنگ اراک و در سن 90 سالگی در سال 1363 دیده از جهان فرو بست. اقدامات و تالیفات دهگان که هم اکنون تمامی آنها منابعی قابل استناد شده‌اند مراجع مهمی در تاریخ‌نگاری کشور به حساب می‌آیند و این کارنامه پر ثمر و درخشان باعث انتخاب این استاد برجسته برای اجرا طرح پلاک ماندگار بود.

حسینی افزود: از تالیفات بی‌شمار ابراهیم دهگان می‌توان به تاریخ اراک در 3 جلد، تصحیح عباسنامه، دیوان باباطاهر، تاریخ ارمنستان، تاریخ صفویان، تاریخ نو، نور مبین، تاریخ الدخانیه، سازمان فرهنگ اراک و شرح حال 10 نفر از مردان نامی اراک، گزارش‌نامه یا فقه‌اللغه اسامی امکنه و کارنامه یا دو بخش دیگر از تاریخ، در کنار تعدادی تالیف به چاپ نرسیده نام برد.

وی گفت: تجلیل از مقام این استاد و مفاخری همچون او و اجرا طرح‌های اینچنینی را می‌توان گامی موثر در شناساندن چهره‌های مهم و شاخص کشور به نسل جدید و یادآوری آن برای دیگران دانست.

گفتنی است، منزل قدیمی استاد دهگان برای امور فرهنگی وقف شده و در حال حاضر در مکان خانه قدیمی وی، کانون فرهنگی تربیتی امام علی (ع) بنا شده، به همین دلیل مراسم نصب پلاک در فضایی صمیمی و با حضور معاون عمرانی استاندار، مدیر کل و معاونان میراث فرهنگی استان مرکزی، جمعی از علاقه مندان و خانواده استاد دهگان بر سر در منزل فرزند وی برگزار شد.

حسینی همچنین در حاشیه نصب کاشی ماندگار بر سر در خانه استاد " محمدرضا محتاط" در اراک نیز، انتخاب استاد محتاط را به دلیل پژوهش‌های انجام شده توسط وی و تالیف کتاب جامعه‌شناسی یا سیما شهر اراک دانست که اولین پژوهش در تاریخ و فرهنگ مردم، زبان، اصطلاحات عامیانه و گویش‌های اراک شامل واژه‌ها، اشعار محلی، مثل‌ها، کنایات و ... و همچنین اکولوژی شهری، بوم‌شناسی و دموگرافی شهر اراک است و مهمترین مرجع و ماخذ برای پژوهشگران در این زمینه به حساب می‌آید.

حسینی افزود: محتاط از مفاخر مهم استان است و آثار بیشماری در عمر 74 ساله خود تالیف کرده که از آن جمله می‌توان به سیما اراک، نامداران اراک، نامنامه استان مرکزی در 11 جلد، جاذبه های ایرانگردی استان مرکزی و بررسی خط و الفبا در ایران اشاره کرد.

مراسم نصب پلاک در منزل استاد فقید محمدرضا محتاط و با حضور معاون عمرانی استاندار، مدیر کل و معاونان میراث‌فرهنگی استان، جمعی از علاقه‌مندان و خانواده استاد برگزار شد.