نمایشگاه عکس‌های ۵۰ ساله سیدمحمد احصایی

چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۰ | کد مطلب: ۳۷۷۱۱
نمایشگاه عکس‌های ۵۰ ساله سیدمحمد احصایی
نمایشگاه عکس‌های ۵۰ ساله سیدمحمد احصایی، استاد خوشنویس و نقاش قدیمی کشورمان از موزه‌های دنیا، به عنوان سومین دیدار هنرمند کاری از بهزاد حاتم در گالری گلستان افتتاح خواهد شد.
اسکان نيوز:  «گنج بازیافته» عنوان این نمایشگاه است که همزمان کتاب این مجموعه نیز رونمایی می‌شود. اسلایدهای رنگی که محمد احصایی در دهه‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰، در روزگار دانشجویی خود گرفته است، سرانجام به روی دیوار گالری می‌رود که بخش بزرگی از این عکس‌ها، نماهایی از موزه‌های جهان را با ثبت رسانده‌اند.

شماری از این عکس‌ها از جمعه، هفتم آبان در گالری گلستان به نمایش درمی‌آید و همان جا کتابی با تعداد بسیار بیشتری از عکس‌ها رونمایی می‌شود. نمایشگاه و کتاب «گنج بازیافته»، سومین نمایش و کتاب از رشته دیدار هنرمند از بهزاد حاتم است.

در این کتاب می‌خوانیم: «عکس های موزه‌ها هنرمند جوانی را نشان می دهد که با نگاهی هنرشناس و ستایشگر، آمده است که بیشتر ببیند و بستاید و بیاموزد و هم زمان عکاسی کنجکاو و تیزبین و بازیگوش را که ولی دریچه دوربینش را بر هر چیزی نمی‌گشاید.

او بسیار گزیده و سنجیده و شکیبا رفتار می‌کند ...  یک گروه از عکس‌های احصایی از پیوند میان نگرنده و کار هنری است. برخی از این‌ها چیزی بیش از نگهداری یک دم درست از رو به رویی یک نگرنده با یک کار هنریست، احصایی با نگر درست و با شکیبایی توانسته است از بسیاری از این رو به رویی‌ها و در آمیختن کار هنری و تماشاگر، یک کار هنری دیگر بیافریند.»

در کتاب در کنار بعضی از عکس‌ها یادداشتی درباره آن به خط احصایی آمده است که خواندنی و شیرین است و به ارزش کتاب می‌افزاید. کتاب «گنج بازیافته» را مانند دو کتاب پیشین دیدار هنرمند، نشر نظر در همکاری با گالری ۱۰ منتشر کرده است. همه کتاب های این رشته دو زبانه است و متن انگلیسی آن ترجمه متن فارسی نیست و نویسنده آن را برای خواننده غیر ایرانی نوشته و گاه در آن چیزهایی را توضیح داده که خواننده ایرانی خود بر آن آگاه است.

نمایشگاه عکس های سیدمحمد احصایی، نخستین نمایشگاهی است که گالری گلستان پس از پاندمی کرونا به صورت حضوری برگزار می کند و بار دیگر این گالری قدیمی تهران درهای خود را به روی مشتاقان هنر می گشاید.

ایسنا نوشت، گالری گلستان تا دوازدهم آبان در خیابان دروس، خیابان کماسایی، پلاک ۳۴ عکس های گنج بازیافته را به تماشا خواهد داشت.