ارسال پرونده ثبت جهانی «منظر تاریخی هگمتانه تا همدان»

پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۴ | کد مطلب: ۳۷۶۱۷
ارسال پرونده ثبت جهانی «منظر تاریخی هگمتانه تا همدان»
مشاور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به این‌که در سال جاری شش پرونده برای ثبت جهانی ارسال شده است، گفت: یکی از این پرونده‌ها، پرونده «منظر تاریخی هگمتانه تا همدان» بوده که برای بررسی ایرادها ارسال شده است.
محمدحسن طالبیان، مشاور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه بازدید از کاروانسرای تاریخی «تاج آباد» در رابطه با پرونده ثبت جهانی «منظر تاریخی هگمتانه تا همدان»، بیان کرد: بعد از ایرادیابی، پرونده‌ها مورد بررسی دوباره قرار می‌گیرند و پرونده‌ای که کم ریسک‌تر است در سال جاری برای ثبت جهانی ارسال می‌شود و بقیه پس از رفع ایرادها سال بعد ارسال خواهند شد.

وی تصریح کرد: برای پرونده ثبت جهانی هگمتانه بهترین بخش‌های مسیر مورد نظر انتخاب شده و محورهای آرامگاه بوعلی سینا تا آرامگاه باباطاهر نیز در آن قرار گرفته است.

مسئول ثبت میراث جهانی ایران در یونسکو با بیان این‌که آذر ماه سال جاری نتیجه اولیه پرونده‌ها اعلام می‌شود، اضافه کرد: نهضتی که برای مرمت و توجه آثار وجود دارد مهمترین حاصل ثبت جهانی است و امیدواریم در کنار حفاظت، ثبت جهانی نیز صورت گیرد.

ایسنا نشت، طالبیان در پایان مطرح کرد: هر چقدر روی پرونده‌ای بیشتر کار شود و ایرادات آن برطرف شود بهتر است و اگرچه پرونده هگمتانه آماده شده اما کارهای اجرایی زیادی باید برای آن انجام شود.