کشورهای مختلف به نوجوانان زیر 18 سال خود چه واکسنی می‌زنند؟

چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲ | کد مطلب: ۳۷۵۹۵
کشورهای مختلف به نوجوانان زیر 18 سال خود چه واکسنی می‌زنند؟
در گزارشی که محمدرضا سقائیان فرد خطاب به ریاست و اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا کشور با موضوع واکسیناسیون نوجوانان زیر 18 سال نوشته آمده است:
 
طبق بررسی علمی به عمل آمده در خصوص واکسن سینوفارم جهت نوجوانان زیر 18 سال،  مراتب به شرح ذیل تقدیم حضور می گردد. خواهشمند است دستور مقتضی جهت بررسی و اتخاذ سیاست مناسب طبق اسناد علمی مربوطه صادر فرمائید.
 
طبق آخرین آمارهای جهانی در خصوص واکسیناسیون کرونا در جهان تا امروز بیش از شش میلیارد  نفر دوز واکسن کرونا در کشورهای مختلف تزریق شده است. بر اساس آخرین آمار مجموعاً بیش از ۴۷ درصد از مردم جهان دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. (1،2)

برای واکسیناسیون عمومی مقابله با کووید 19 در گرو‌ه‌‌ نوجوانان زیر 18  سال، سه شاخص مهم باید ارزیابی شوند: بی‌خطر و ایمن  بودن، مناسب بودن و اثر‌بخشی.  از این رو سازمان بهداشت جهانی و نهادهای نظارتی مثل سازمان غذا و داروی آمریکا، سازمان داروی اروپا و سازمان نظارت بر محصولات پزشکی و سلامتی بریتانیا، کارایی و بی‌خطری واکسن را بر اساس گزارشات علمی منتشر شده از سازنده ای آنان، ارزیابی کرده و در صورت رضایت، مجوز‌های لازم از قبیل مجوز اضطراری را صادر می‌کنند.

درحال حاضر و با توجه به استفاده از واکسن سینوفارم برای نوجوانان کشورمان،  ابهامات همچنان باقی است؛ این واکسن مجوز سازمان بهداشت جهانی برای زیر 18 سال را دریافت نکرده است و صرفا دارای مجوز بالای 18 سال می باشد.

مراحل مطالعاتی خود را جهت سنین زیر 18 سال به اتمام نرسانده و گزارش و مقاله ای منتشر ننموده است و صرفا مقاله ای در مجله لنست آنهم مربوط به اثربخشی فاز 2 مطالعاتی در سنین بالای 18 سال را به چاپ رسانده است.

از سویی دیگر گزارشات اثربخشی تزریق واکسن سینوفارم در چین و امارات متفاوت گزارش شده و تناقض دارد(3)

نکته دیگر اینکه علی رغم ادعای دولت چین مبنی بر پوشش 91 درصدی دانش آموزان 12-17 سال و پوشش 95 درصدی معلمان و دانش آموزان بالای 18 سال و ایمنی بخشی سینوفارم جهت کودکان 3-17 سال ضمن اینکه هیچ گزارش علمی منتشر نساخته است ، شاهد گزارشاتی از شیوع در شهرهای مختلف چین طبق گزارشات خود آنها هستیم و اعمال محدودیت و تعلیق آموزش حضوری (4)

بنا به اعلام دولت چین این واکسن برای نوجوانان زیر 12 سال استفاده نشده است(5)
درکشور امارات علی رغم این که در فاز سوم مطالعاتی واکسن سینوفارم با شرکت سازنده آن مشارکت داشته است، هنوز واکسن فایزر را در پورتال رسمی دولت و وزارت بهداشت و پیشگیری خود بعنوان واکسن ویژه نوجوانان معرفی کرده است  و اگرچه سینوفارم  را نیز برای سنین 3-17 سال تایید اضطراری ساخته ولی در پورتال رسمی اعلام نکرده است.  (6)

درخصوص واکسن پاستوکووک که محصول مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کشور کوبا است نیز گزارشات رسمی اعلام نشده است و صرفا به اظهارات و بیانیه سازمان مربوطه در کوبا اکتفا شده است.

این درحالی است که در آمریکا و اکثر کشورهای اروپایی، آژانس دارویی اروپا در اتحادیه اروپا جهت سنین 12-15   واکسن فایزر را تایید کرده که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی امریکا نیز قرار گرفته است.

مسئولان کشور ما ضمن اعلام واکسیناسیون جهت سنین 6-18 سال (7) که صرفا طبق ادعای کشورهای امارات و کوبا مورد مشابه دارد (8) و سایر کشورهای جهان نسبت به انجام تزریق جهت سنین زیر 12 سال تاکنون اعلام رسمی نکرده اند ، طرح سوالاتی را باعث شده‌اند، اولا ؛ مسئولین چرا به جای استفاده از واکسنی که تمام مراحل مطالعاتی علمی خود را شفاف به انجام رسانده است به سراغ واکسنی جهت نوجوانان کشور رفته اند که دارای ابهامات فراوان و یکی از غیرشفاف ترین واکسن ها می باشد؟

ثانیا: در حالی که اکثر کشورهای جهان نسبت به واکسیناسیون نوجوانان زیر 12 سال خود اقدامی نکرده اند با کدام پشتوانه علمی استفاده از این واکسن های غیرشفاف را جهت این سن توصیه می کنند؟

پیشنهاد می شود در رابطه با واکسیناسیون دانش آموزان با درک حساسیت و توجه به خطرات جبران ناپذیری که می تواند به همراه داشته باشد و نسل های آینده را که مهمترین سرمایه کشور به حساب می آیند با آسیب جدی مواجه سازد با توجه به اینکه رفع ممنوعیت واردات واکسن‌های معتبر البته از منابع قابل اعتماد، از نظر مقام معظم رهبری مجاز عنوان شده است ، به استفاده از واکسن فایزر مبادرت کنند.

اگر به هر دلیلی استفاده از سینوفارم در دستورکار قرارگرفته است، همچون کشور امارات که برای افرادی که دو دوز سینوفارم تزریق کرده اند، واکسن فایزر را برای دوز بوستر (تقویتی) آنها اختصاص داده است، جهت دوز بوستر دانش آموزان نیز چنین اعمال کنند.

جدول واکسیناسیون
جدول منابع و ماخذ