۳۰درصد آثار تاریخی زرند از زلزله خسارت دید

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۹ | کد مطلب: ۳۷۵۵۷
۳۰درصد آثار تاریخی زرند از  زلزله خسارت دید
مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی زرند از خسارت ۳۰ درصدی آثار تاریخی این شهرستان به خاطر زلزله خبرداد.
اسکان نيوز: محمد اسلامی، مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی زرند با اشاره به این‌که زلزله ۵/۱ ریشتری روز شنبه ۲۴ مهر به آثار تاریخی بخش یزدان‌آباد و بخش مرکزی شهرستان زرند خسارت وارد کرده است، اظهار کرد: در بخش یزدان‌آباد به آثار ارزشمندی همچون چهاربرجی شاهرخ‌خانی، حمام خالق‌آباد، قلع دیوو، قلعه کهنه و قلعه کهنه شعبجره، برج جلال‌آباد و چند اثر تاریخی دیگر خسارت وارد شده است.

مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی زرند افزود: براساس بررسی‌های به عمل آمده در بخش مرکزی نیز تعدادی از آثار به صورت جزیی خسارت دیده است که بازار تاریخی زرند از مهم‌ترین این آثار است و چون حضور کسبه و مردم در این بازار تاریخی ضرورت دارد باید با حساسیت ویژه‌ای به مقاوم‌سازی و ترمیم آن پرداخته شود.

اسلامی از خسارت به برج زرندوئیه و مسجد قلعه نیز خبر داد و گفت: این دو اثر شاخص شهری نیز از این زلزله آسیب دیده است.

ایلنا نوشت، او با اشاره به خسارت به ۳۰ واحد کارگاهی صنایع‌ دستی در شهرستان زرند خاطرنشان کرد: این واحدهای خانگی بر اثر زلزله دچار شکاف در سقف و دیواره‌ها شده است و چون این اماکن محلی برای فعالیت صنعتگران صنایع‌دستی است می‌طلبد با ارائه تسهیلات مناسب به صاحبان این کارگاه‌های خانگی نسبت به مرمت آن اقدام شود.