انتقال جمجمه ۹ میلیون ساله ماموت در موزه تنوع زیستی پردیسان

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۵ | کد مطلب: ۳۷۵۵۶
انتقال جمجمه ۹ میلیون ساله ماموت در موزه تنوع زیستی پردیسان
جمجمه و عاج ماموت (ماستودونت) ۹ میلیون ساله در مرکز تحقیقات دیرینه شناسی مراغه بازسازی و به موزه تنوع زیستی پارک پردیسان منتقل شد.
اسکان نيوز: محمد مدادی، مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: طی اکتشافات در شمال روستا مردق شهرستان مراغه یک نمونه قطعه عاج سمت راست با طول ۲.۹ متر به دست آمد که از نظر طول و قطر شاخص بوده و جز رکوردهای جهانی به شمار می‌آید و از نظر جنس به ماستودونت‌ها تعلق دارد همچنین معرفی و شناساندن این نمونه ارزشمند که جز ذخایر دیرینه شناسی کشور محسوب می‌شود، تصمیم به بازسازی کامل جمجمه و عاج سمت چپ و ساخت ماکت از آن برای نمایش عمومی گرفته شد که با همکاری اداره کل استان آذربایجان شرقی و مرکز تحقیقات دیرینه شناسی مراغه به انجام رسید.

همچنین غلامرضا زارع، رئیس اداره محیط زیست مراغه در ادامه خاطر نشان کرد: طی مطالعات و بررسی‌های انجام شده این نمونه از نظر جنس به ماستودونت ها و از نظر سن به دوران میوسن فوقانی تعلق دارد.

وی در مورد نحوه بازسازی این نمونه ارزشمند گفت: بر اساس فک زیرین به دست آمده از گونه مذکور و مقالات متعدد خارجی از جمجمه پایه ریزی شده و بر اساس عاج سمت راست به دست آمده، عاج سمت چپ نیز طراحی شد. قطعات عاج و جمجمه بر اساس زاویه‌های اصلی موجود در مقالات متعدد بر روی همدیگر قرار گرفته و نهایت سعی شده است بر اساس نمونه‌های اصلی رنگ کاری و آماده نمایش شود.

منطقه فسیلی مراغه به علت داشتن فسیل علف‌خواران بزرگی چون ماستودونت و دینوتریوم از خانواده فیل‌ها، کرگدن و نخستی‌ها از شهرت جهانی برخوردار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،  ماموت با نام علمی: Mammuthus سرده‌ای از پستانداران گیاه‌خوار بزرگ و منقرض‌شده از خانواده فیل است. ماموت در آغاز دوره پلیوسن در حدود ۵ میلیون سال پیش به وجود آمد و تا حدود ۴۰۰۰ سال پیش نیز توانست به بقای خود ادامه دهد. ماموت در آمریکای شمالی، اروپا و شمال آسیا همانند سیبری می‌زیسته و بدنش از موهای بلند پوشیده بوده و عاج طویل و پیچداری داشته است.