سامان‌دهی آثار فلزی مکشوفه محوطه باستانی مرسین

يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۲ | کد مطلب: ۳۷۵۱۴
سامان‌دهی آثار فلزی مکشوفه محوطه باستانی مرسین
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان از سامان‌دهی آثار فلزی مکشوفه محوطه باستانی مرسین خبر داد.
اسکان نيوز: حمیدرضا دوست‌محمدی، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان با اعلام این خبر گفت: آثار فلزی مکشوفه این محوطه باستانی توسط کارشناسان حفاظت و مرمت آثار تاریخی اداره‌کل سامان‌دهی شد.

 مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان افزود: با توجه به تعداد زیاد و ارزشمند بودن این آثار، بررسی وضعیت و مطالعه رفتار خوردگی این آثار توسط کارشناسان بخش فلز در پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی و کارشناسان اداره‌کل انجام شد.

او ادامه داد: مستندنگاری، آسیب‌نگاری و سامان‌دهی از دیگر اقدامات انجام شده بر روی این آثار است و برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، اشیای فلزی شکننده و یا کوچک در جعبه‌های محافظ مناسب بسته‌بندی شدند.

دوست‌محمدی با اشاره به این‌که محل نگهداری اشیای مفرغی دارای محصول خوردگی فعال از اشیایی که خوردگی غیرفعال دارند جدا شدند، گفت: باقی اشیا بر اساس اندازه و ابعاد، فرم، جنس و کاربرد تفکیک شده و در قفسه‌ها و کشوهایی از جنس فلز لعاب‌دار و دارای در برای جلوگیری از آلودگی هوا و گرد و خاک طبقه‌بندی شدند.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان افزود: کاوش نجات بخشی گورستان مرسین که اواسط تابستان 1393 آغاز و بررسی باستان‌شناختی، شناسایی و مستندنگاری آثار تاریخی – فرهنگی محدوده سد فینسک با هدف به دست آوردن اطلاعات از محوطه پیش از به زیر آب رفتن و ساختن سد انجام شد.

او اضافه کرد: گورستان مرسین در چشم انداز محدوده کاوش شده خود مواد فرهنگی را آشکار کرد که همگون و همسان با مواد فرهنگی پیش‌تر شناخته شده عصر آهن پایانی در مرکز و غرب فلات ایران بود و اشیاء فلزی این مجموعه به شدت تحت تأثیر فرایندهای تخریب قرار گرفته و خوردگی را در آن‌ها به وجود آورده بود.

فصل سوم کاوش نجات بخشی محوطه باستانی مرسین نیز تابستان امسال انجام شد.

این گورستان متعلق به دوره‌های عصر آهن  است. بر اساس آزمایش‌های رادیو کربن در سال 1393 مشخص شد، یافته‌های این گورستان به حدود 450 سال قبل از میلاد برمی‌گردد.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، محوطه مرسین در بخش پشتکوه شهرستان مهدی‌شهر قرار دارد.