کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

توقف فعالیت معادن سیلیس در محوطه باستانی تیمره گلپایگان

21 مهر 1400 ساعت 14:13 | کد مطلب:37449

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گلپایگان از توقف فعالیت معادن سیلیس در محدوده محوطه باستانی «تیمره» خبر داد.


اسکان نیوز: مصطفی قانونی، رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گلپایگان   با اعلام این خبر گفت: منطقه بزرگ تیمره در محدوده این شهرستان و شمال غرب استان اصفهان، تا استان مرکزی امتداد داشته و یکی از کهن‌ترین مناطق مسکونی بشر در فلات مرکزی ایران به‌شمار می‌رود.

وی ادامه داد: بخش بزرگی از این محدوده با عنوان مجموعه تنگ غرقاب (قیدر) در محدوده شهرستان گلپایگان است که به‌واسطه عبور رودخانه‌های گلپایگان و خوانسار از بیش از ۱۰ هزار سال قبل تصاویر ارزشمندی از حضور اجتماعی انسان در قالب سنگ‌نگاره بر روی سنگ‌ها و صخره‌های این محدوده مشهود است.

قانونی افزود: در این محدوده بیش از ۳۶ هزار سنگ‌نگاره از دوران آغازین تاریخ، دوران باستان و دوران اسلامی وجود دارد که در نوع خود منحصربه‌فرد است.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گلپایگان تصریح کرد: با توجه به فعالیت معاون برداشت سیلیس، و احتمال وقوع آسیب به این سنگ نگاره‌های ارزشمند از سال گذشته تا کنون پیگیری‌های متعددی از سوی این اداره و دوستداران میراث‌فرهنگی شهرستان انجام شد و این اداره در این خصوص، درخواستی را به مراجع قضایی شهرستان ارائه و موکدا درخواست تعطیلی این معادن را داده بود.

ایلنا نوشت، وی اضافه کرد: با پیگیری‌های به‌عمل آمده و با دستور دادستان محترم شهرستان فعالیت معادن برداشت سیلیس در منطقه در راستای حفظ و حراست از سنگ نگاره‌های دشت بزرگ و تاریخی تیمره متوقف شد.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/37449/توقف-فعالیت-معادن-سیلیس-محوطه-باستانی-تیمره-گلپایگان

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com