بسیاری از پرونده‌های 'زن‌کشی' بدون پیگرد قانونی بسته می‌شوند

سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۱ | کد مطلب: ۳۷۴۳۰
بسیاری از پرونده‌های
ژینا مدرس‌گرجی، فعال حقوق زنان در سنندج، در گفت‌وگو با روزنامه شرق با اشاره به اینکه بسیاری از موارد پرونده‌های زن‌کشی با نام «خودکشی» و «خودسوزی» بدون پیگرد قانونی بسته می‌شوند، گفت: «در بسیاری از موارد زن‌کشی هیچ‌گاه گزارش نشده و ذیل بهانه‌هایی چون خودکشی پنهان می‌شود.»

مدرس‌گرجی معتقد است پرونده‌های موسوم به زن‌کشی در روند رسیدگی قضائی و دادگاه با یک معضل بزرگ روبه‌رو هستند: «مشکل ما این است که اکثر پرونده‌های زن‌کشی در فضای درون خانواده‌ای رخ می‌دهند و به همین دلیل شاکی خصوصی وجود ندارد. در بهترین حالت عموما متهم که پدر، برادر یا شوهر است (در اکثر مواقع) مدتی را در بازداشتگاه به سر می‌برد و در نهایت هم به واسطه نبود هیچ شاکی خصوصی‌ای آزاد می‌شودو پرونده هم یا مختومه اعلام می‌شود یا اینکه به جای خاصی نمی‌رسد».

این فعال حقوق زنان ضمن اشاره به تعدد این پرونده‌ها، نگران پنهان‌ماندن حوادث دیگری از این دست است: «میزان خشونت علیه زنان، خصوصا زن‌کشی، به‌طور سیستماتیک در ایران مخفی مانده است.

او می‌گوید: همان‌طورکه سال‌هاست بسیاری از فعالان حقوق زنان هشدار می‌دهند، در بسیاری از موارد زن‌کشی هیچ‌گاه گزارش نشده و ذیل بهانه‌هایی از‌ جمله خودکشی پنهان می‌شود. اگرچه این به معنای تقلیل خشونتی نیست که زنان را به نابودی خود و خودکشی سوق می‌دهد و خود به نوعی زن‌کشی غیرمستقیم محسوب می‌شود».