شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در چند استان تایید شد

دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۸ | کد مطلب: ۳۷۴۰۴
شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در چند استان تایید شد
مقام‌های حفاظت محیط زیست مازندران و البرز از شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در این استان‌ها خبر دادند و گفتند که تعدادی از حیات وحش در اثر این بیماری تلف شده‌اند.
 
فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز، با تایید شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در طالقان، گفت که گزارش‌ها حاکی از این است علاوه بر استان البرز، استان‌های همجوار نیز درگیر این بیماری شده‌اند.

حسینعلی ابراهیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران، نیز روز یک‌شنبه شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک را بین گونه‌های کل و بز حیات وحش این استان تایید کرد.

او گفت: «لاشه یک حیوان تلف شده برای نمونه‌برداری به آزمایشگاه دامپزشکی ارسال و بیماری تایید شد و تاکنون لاشه چند راس کل و بز نیز کشف شده است.»

غلامرضا توکلی، مدیرکل دامپزشکی البرز در خصوص نگرانی‌ها از انتقال طاعون نشخوارکنندگان کوچک به انسان، گفت: «این بیماری قابل انتقال به انسان نیست و فقط نشخوارکنندگان کوچک را درگیر می‌کند بنابراین جای نگرانی برای مردم وجود ندارد.»

توکلی همچنین اضافه کرد که حیوان مبتلا به این بیماری تلف خواهد شد و درمانی برای آن وجود ندارد.

مدیرکل دامپزشکی البرز گفت که در حال حاضر پیشگیری که شامل واکسیناسیون، ضدعفونی آبشخورهای دام‌ها و تخلیه مراتع کانون‌های آلوده از وجود دام، بهترین راه مقابله با طاعون نشخوارکنندگان است.

توکلی با بیان اینکه تمام دام‌های البرز در مقابل این بیماری واکسینه شده‌اند، اضافه کرد: «در شش ماه اول امسال استان ۳۹۵ هزار و ۱۲۴ راس دام واکسینه شده‌اند که بیش از ۵۰ هزار و ۲۹۰ راس از آنها متعلق به شهرستان طالقان بوده است.»