عدم صدور مجوز برای احداث حوضچه پرورش میگو در تپه‌های تاریخی مهروبان

دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۰ | کد مطلب: ۳۷۴۰۰
عدم صدور مجوز برای احداث حوضچه پرورش میگو در تپه‌های تاریخی مهروبان
این روزها حرف و حدیث‌های فراوانی درخصوص احتمال احداث حوضچه پرورش میگو در تپه‌های تاریخی مهروبان در سواحل خلیج فارس مطرح شده اما مسئولان میراث فرهنگی از عدم صدور مجوز برای چنین واحدی خبر می‌دهند.
اسکان نيوز: مدتی است که فعالان میراث‌فرهنگی بوشهر از دریافت مجوزهای ساخت و احداث حوضچه‌های پرورش میگو در حریم ۶۰ متری سواحل خلیج فارس حکایت دارند البته نکته آنجاست که بر اساس مختصات اعلام شده، گفته می‌شود این حوضچه‌ها قرار است بر روی تپه‌های باستانی مهروبان احداث شود که قطعا خاکبرداری برای عمق بخشیدن به حوضچه‌ها آسیب‌های جدی را متوجه این تپه باستانی خواهد کرد.

در این میان محمدحسین ارسطوزاده، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر با اعلام بی‌اطلاعی از صدور مجوز برای ساخت حوضچه پرورش ماهی در مختصاتی که احتمالا بر روی تپه‌های مهروبان است، گفت: هر مجوزی برای انجام ساخت‌وساز و ایجاد تغییرات در محوطه‌های باستانی و تاریخی استان بوشهر نیازمند دریافت استعلام از میراث‌فرهنگی است. اگر استعلام‌ها مثبت باشد که قطعا بررسی‌های کارشناسی انجام شده و مشکلی وجود نداشته و اجازه صدور مجوز داده می‌شود اما اگر استعلام نشده باشد و مجوزی صادر شده باشد قطعا از سوی میراث‌فرهنگی قابل پیگیری و جلوگیری خواهد بود.

به گفته او، هنوز گزارشی درخصوص تپه مهروبان به میراث‌فرهنگی بوشهر داده نشده است. 

این درحالی است که احمدرضا حسینی‎بروجنی، معاون میراث‌فرهنگی خوزستان از صدور مجوزهایی طی سال‌های گذشته برای ساخت و احداث حوضچه پرورش میگو آن هم در حریم تپه‌های تاریخی مهروبان خبر داد و گفت: مجوزهایی که برای ساخت حوضچه پرورش میگو صادر شده برای امسال نیست و در سال‌های گذشته صادر شده. ضمن آنکه این ساخت و سازها قرار نیست در عرصه رخ دهد بلکه در حریم است. هرگونه دخل و تصرف در عرصه اثر تاریخی غیر قانونی است اما در حریم با رعایت ضوابط میراث امکان ساخت و ساز وجود دارد.

او تاکید کرد: مجوزهای ساخت حوضچه پرورش میگو متعلق به سال‌های گذشته است و عموما این مجوزها یک‌ساله هستند و با اتمام زمان مجوز دیگر امکان رجوع به آن وجود ندارد و باید مجوز جدید برای سال جدید صادر شود. این روزها شاهد مصوب شدن عرصه و حریم تپه مهروبان هستیم و به زودی ابلاغ خواهد شد. بنابراین اگر قرار باشد حوضچه‌ای احداث شود باید با مجوز جدید و بر اساس ضوابط جدید انجام شود.

ایسنا نوشت، به گفته حسینی‎بروجنی، حتی اگر مجوزهایی که در گذشته صادر شده منافاتی با ضوابط میراث نداشته باشد از آن‌جایی که از زمان آن گذشته، نیاز است تا مجدد موارد مذکور بررسی و مجوز جدید صادر شود. در واقع سازندگان حوضچه پرورش میگو تا زمانی که مجوز جدید نگیرند اجازه انجام فعالیت در مهروبان را نخواهند داشت. ضمن آنکه تاکنون نیز صحبتی درخصوص صدور مجوز جدید نشده است. یگان حفاظت ما در این محل فعال است و پیگیری‌های لازم دراین خصوص انجام می‌شود.