درخواست استفاده از تجربه عملی و کارگاهی جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسیِ نظارت و اجرا

دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۱۴ | کد مطلب: ۳۷۳۱۳
درخواست استفاده از تجربه عملی و کارگاهی جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسیِ نظارت و اجرا
متاسفانه در هیچ‌کدام از دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های عالی ایران، به غیر از هنرستان‌های فنی و حرفه‌ایِ پسرانه، امور کارگاهی و عملی تدریس نمی‌شود و مهندسان، صرفا با تجربه کاری عملی در کارگاه‌ها و پروژه‌های ساختمانی می‌توانند به این تجربه نائل شوند. لیکن این مقوله مهم در آزمون نظام مهندسی (نظارت و اجرا) هیچ‌گاه دخیل نشده و با برگزاری یک آزمون صرفا تئوری و چهارگزینه‌ای، مهندسان مختلف برای این امر خطیر انتخاب می‌‌شوند.
اسکان نيوز: تعدادی از مهندسان در نامه‌ای به رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی و احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی کشور  درخواست کردند که با توجه به تخصصی بودن و تاثیر بسیار «نظارت و اجرا» بر کیفیت و ماندگاری پروژه‌های عمرانی، تجربه کاری عملی مهندسان نیز در آزمون دخالت داده شود، تا راه را برای ورود افراد فاقد تخصص عملی به این امر خطیر محدود نمایند. متن کامل نامه به شرح زیر است:

جناب آقای رستم قاسمی
وزیر  محترم راه و شهرسازی

جناب آقای احمد خرم
ریاست محترم سازمان نظام مهندسی 

با سلام 
بی‌شک یکی از مهم‌ترین نهادهای قانونی جهت نظارت بر روند و کیفیت ساخت‌وساز در شهرها و روستاها، «سازمان نظام مهندسی» است. سازمانی که هر ساله جهت نظارت و بالا بردن کیفیت طراحی، محاسبه، نظارت و اجرای ابنیه، اقدام به برگزاری آزمون نظام مهندسی می‌کند. این سازمان، به جهت دخیل دادن علوم و تجارب مختلف مهندسان، صرفا با فاصله‌گذاری زمانیِ ۲ سال پس از اخذ مدرک لیسانس، اقدام به ثبت نام جهت آزمون‌های تخصصی طراحی، نظارت و اجرا می‌نماید. آزمون‌های نظارت و اجرا که نهایتا پس از قبولی در آن، مهندسان باید به صورت دائمی در پروژه حضور داشته و بر پیمانکاران و عوامل آن‌ها نظارت فنی، تخصصی و دائمی داشته باشند.

متاسفانه در هیچ‌کدام از دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های عالی ایران، به غیر از هنرستان‌های فنی و حرفه‌ایِ پسرانه، امور کارگاهی و عملی تدریس نمی‌شود و مهندسان، صرفا با تجربه  کاری عملی در کارگاه‌ها و پروژه‌های ساختمانی می‌توانند به این تجربه نائل شوند. لیکن این مقوله مهم در آزمون نظام مهندسی (نظارت و اجرا) هیچ‌گاه دخیل نشده و صرفا با برگزاری یک آزمون صرفا تئوری و چهارگزینه‌ای، مهندسان مختلف برای این امر خطیر انتخاب می‌گردند.

امضاکنندگان این کارزار از تمامی مسئولان مرتبط، اعم از وزیر راه و شهرسازی، ریاست سازمان نظام مهندسی استان‌ها، شوراهای اسلامی شهر و روستا و شهرداران تقاضا دارد تا با توجه به تخصصی بودن و تاثیر بسیار «نظارت و اجرا» بر کیفیت و ماندگاری پروژه‌های عمرانی، تجربه کاری عملی مهندسان نیز در آزمون دخالت داده شود، تا راه را برای ورود افراد فاقد تخصص عملی به این امر خطیر محدود نمایند. 

از همین رو درخواست می‌‌شود قانون نظام مهندسی اصلاح شود، تا صرفا مهندسانی با تجربه عملی و کارگاهی متناسب با موارد ذکر شده در زیر، بتوانند در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنند.

۱- مهندسانی با تجربه حضوری و بیمه‌ای در کارگاه‌های ساختمانی (لااقل ۲ سال)
۲- مهندسانی با مدرک دیپلم عمران از هنرستان‌های فنی و حرفه ای و کار و دانش 
۳- مهندسانی با مدرک معتبر از آموزشگاه‌های سازمان فنی و حرفه‌ای کشور