بررسی 6 کاروانسرا تاریخی استان سمنان توسط ارزیاب یونسکو

دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۴ | کد مطلب: ۳۷۳۰۴
بررسی 6 کاروانسرا تاریخی استان سمنان توسط ارزیاب یونسکو
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان گفت: 6 کاروانسرا تاریخی استان سمنان برای ثبت در فهرست جهانی کاروانسراهای ایران توسط ارزیاب یونسکو مورد بررسی قرار گرفتند.
اسکان نيوز:  حمیدرضا دوست‌محمدی، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان با اعلام این خبر افزود: کاروانسراهای قصر بهرام، سنگی و آجری آهوان، میامی، میاندشت و عباس‌آباد طی 2 روز مورد بررسی ارزیاب یونسکو قرار گرفتند.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان با بیان اینکه این اداره‌کل تمامی تلاش خود را برای رعایت الزامات مورد نظر سازمان یونسکو برای ثبت آثار در فهرست جهانی انجام داده است، ابراز امیدواری کرد: با ثبت این 6 کاروانسرا در فهرست جهانی، برای دومین بار آثاری از این استان در شمار آثار ثبت جهانی قرار گیرد.

دوست‌محمدی ادامه داد: کاروانسرا تاریخی میاندشت که بزرگ‌ترین مجموعه کاروانسرایی در ایران است و دربرگیرنده سه کاروانسرا است، کاروانسرا عباس‌آباد و کاروانسرا میامی سه کاروانسرا شهرستان میامی،  کاروانسرا سنگی و آجری آهوان سمنان و کاروانسرا قصر بهرام در جنوب گرمسار در این مرحله مورد بررسی ارزیاب یونسکو قرار گرفتند.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان،  او گفت: با توجه به وجود بیش از 30 کاروانسرا تاریخی در استان سمنان، این استان به سرزمین کاروانسراها معروف است و امید است با ثبت جهانی این کاروانسراها، زمینه الحاق سایر کاروانسراهای استان به این فهرست نیز فراهم شود.