اولین درمان خوراکی کرونا؛ 'قرص ضدویروسی که خطر بستری از کرونا را در بیمارستان نصف می‌کند'

شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۱ | کد مطلب: ۳۷۲۵۱
اولین درمان خوراکی کرونا؛
نتایج اولیه تحقیقات کلینیکی و آزمایشی درباره یک قرص ضد ویروس نشان داده که استفاده از آن خطر بستری شدن در بیمارستان و یا مرگ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا را به نصف کاهش می‌دهد.

در این آزمایش‌ها، این قرص که مولنوپیراویر نام دارد روزانه دوبار به بیماران مبتلا به کرونا داده شده است.

شرکت داروسازی مرک، که آمریکایی است می‌گوید نتایج آزمایش آنقدر خوب بوده که ناظران بیرونی خواستار پایان یافتن زودهنگام این آزمایش شده‌اند.

شرکت مرک قرار است ظرف دو هفته آینده از سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا مجوز اضطراری درخواست کند.

اگر مولنوپیراویر مجوز سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا را کسب کند، اولین داروی ضدویروس خوراکی برای مقابله با کوید-۱۹ خواهد بود.

این قرص ابتدا برای درمان بیماری انفولانزا تولید شده بود و طوری طراحی شده که با دستکاری در کدهای ژنتیکی ویروس، مانع انتشار ان در بدن بیمار شود.

داروهایی که در حال حاضر برای درمان کووید-۱۹ تجویز می‌شوند «رمدسویر» محصول شرکت داروسازی، «گیلیاد» و دگزامتازون، از خانواده داروهای ضد آلرژی است. هر دو دارو فقط هنگام بستری شدن بیمار تجویز می‌شوند.

کارشناسان پزشکی می‌گویند دسترسی به یک داروی ضد ویروس که از طریق دهان مصرف می‌شود روش درمان مبتلایان به کرونا در بیمارستان را از اساس متحول خواهد کرد، چون داروها و روش‌های درمان فعلی از نظر اجرایی بسیار پیچیده و پردردسر هستند.