گردشگری زنجیره صلح و دوستی است

شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۰ | کد مطلب: ۳۷۲۴۸
گردشگری زنجیره صلح و دوستی است
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان گفت: گردشگری زنجیره صلح و دوستی و عامل ایجاد وحدت است.
اسکان نيوز: حمیدرضا دوست‌محمدی، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان در نشست هم‌اندیشی فعالان گردشگری شهرستان شاهرود در هتل جهانگردی بسطام با تبریک هفته گردشگری، تأکید کرد: گردشگری سیاسی نیست و نباید سیاسی شود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان افزود: رشد و توسعه گردشگری عامل ایجاد همدلی و وحدت است.

او با تاکید بر این‌که توسعه گردشگری فرا بخشی است، گفت: رشد و توسعه گردشگری تنها مربوط به اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی نیست و سایر دستگاه‌های اجرایی، تشکل‌های مردم‌نهاد، مردم و رسانه‌ها در این زمینه نقش‌آفرین هستند.

او با بیان این‌که در حوزه گردشگری باید جریان‌سازی انجام شود، ادامه داد: گردشگری باید از حالت شعار در آمده و عملیاتی شود.

دوست‌محمدی با اشاره به نقش شهرداری‌ها در توسعه گردشگری، گفت:شهرداری‌ها می‌توانند نقش مؤثری در برندسازی و توسعه گردشگری شهری داشته باشند‌.

او اضافه کرد: فعالیت و فرهنگ‌سازی انجمن‌ها و سمن‌ها و آموزش جوامع محلی نیز اهمیت بالایی دارد و انجمن‌ها می‌توانند نقش مهمی در آموزش گردشگری داشته باشند.

دوست‌محمدی با اشاره به جاذبه‌های متعدد تاریخی و طبیعی شهرستان شاهرود و به‌ویژه جنگل جهانی ابر، گفت: نجات جنگل ابر نیاز به مشارکت همه دارد و طرح مدیریت گردشگری جنگل ابر در آینده نزدیک تهیه و اجرا می‌شود.

او بر استفاده از سفال خاکستری به‌عنوان المان شهری شاهرود تأکید کرد.

مؤلف و پژوهشگر پیشکسوت حوزه میراث‌فرهنگی کشور و شهرستان شاهرود نیز در این نشست گفت: بهترین نقطه جنگل‌های هیرکانی در جنگل ابر واقع شده است.

علی‌اصغر شریعت‌زاده با تاکید بر این‌که جاذبه‌های گردشگری ایران منحصربه‌فرد است، افزود: بقای فرهنگی جامعه به فعالیت وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع گره خورده است.

مؤلف کتاب فرهنگ مردم شاهرود با تاکید بر برنامه محوری گفت: باید به گردشگران خوراک فکری داده شود.

او اضافه کرد: نگاه بخش خصوصی فقط نباید به دولت باشد و باید زنجیره گردشگری همراه با همدلی و وحدت، به وجود آید.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان شاهرود نیز در این نشست با اشاره به رشد گردشگری در شهرستان شاهرود گفت: رشد گردشگری در مناطق مختلف و روستاهای شاهرود ملموس است.

حمیدرضا حسنی پیشنهاد از سرگیری جشنواره‌های گردشگری در فضای باز و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را از آبان ماه امسال ارائه کرد.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان شاهرود گفت: برگزاری جشنواره‌های گردشگری نقش مؤثری در برند سازی و افزایش شادابی و  نشاط در جامعه دارد.

فعالان گردشگری شهرستان شاهرود نیز در این دیدار به بیان نظرات و پیشنهاد‌ها در زمینه ارتقای گردشگری شهرستان شاهرود پرداختند.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، تجلیل نمایندگان راهنمایان گردشگری شهرستان شاهرود از دکتر بردیا شریفی مدرس و فعال حوزه گردشگری شهرستان شاهرود از دیگر برنامه‌های این نشست بود.