کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام نیاز به حفظ اصالت بنا و وفاق جمعی دارد

10 مهر 1400 ساعت 13:18 | کد مطلب:37247

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان گفت: ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام نیاز به حفظ اصالت بنا و وفاق مسئولان و جامعه محلی دارد.


اسکان نیوز: حمیدرضا دوست‌محمدی،  مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان در دیدار با امام‌جمعه بسطام بیان کرد: مجموعه تاریخی بسطام به دلیل استفاده از بنر، پروژکتورها، فضاهای الحاقی و ... دچار اغتشاشات بصری زیادی شده است.

 مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان افزود:اغتشاشات بصری مانع از ثبت جهانی این مجموعه تاریخی می‌شود و باید با مشارکت مسئولان و مردم ، اصالت تاریخی این مجموعه حفظ شود.

دوست‌محمدی گفت: سنگ جدید مقبره  بایزید بسطامی و سکوی اطراف در حال آماده‌سازی است و به‌زودی نصب می‌شود.

او با تبریک فرارسیدن هفته گردشگری، اضافه کرد:گردشگری به‌عنوان صنعت پاک، می‌تواند جایگزین نفت شود.

دوست‌محمدی با اشاره به وجود روستاهای فاخر و گردشگر پذیر در شهرستان شاهرود و بسطام، گفت: رشد گردشگری می‌تواند بسیاری از صنوف را احیا کند.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان یکی از ظرفیت‌های بسطام را گردشگری سلامت عنوان کرد.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان شاهرود نیز  در این دیدار گفت: بسطام بخش مهمی در گردشگری شهرستان شاهرود است.

حمیدرضا حسنی افزود: بسطام در بخش تاریخی و طبیعی بسیار فاخر است.

او ادامه داد: ۵ روستای هدف گردشگری، ۲هتل و ۱۵ اقامتگاه و ۳۰ خانه مسافر  در بسطام فعال است و این منطقه ظرفیت بالایی در بخش گردشگری دارد.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی رضوی‌نسب، امام‌جمعه بسطام نیز با تبریک فرارسیدن هفته گردشگری گفت: مجموعه بسطام دارای تنوع و ظرفیت عرفانی، آب‌وهوای متبوع و مجموعه‌ای از آثار تاریخی است که کم‌نظیر و فاخر است.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/37247/ثبت-جهانی-مجموعه-تاریخی-بسطام-نیاز-حفظ-اصالت-بنا-وفاق-جمعی

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com