تخریب بنا تاریخی مدرسه ظفر بدون اطلاع دستگاه‌های متولی همدان

پنجشنبه ۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۲ | کد مطلب: ۳۷۲۲۱
تخریب بنا تاریخی مدرسه ظفر بدون اطلاع دستگاه‌های متولی همدان
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت که بنای تاریخی مدرسه ظفر شهر همدان به عنوان یک ساختمان واجد ارزش فرهنگی، بدون هماهنگی و اطلاع این اداره کل به صورت کامل تخریب شد.
اسکان نيوز: علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان افزود: موقعیت و ویژگی‌های ساختمان‌ها و ابنیه تاریخی واجد ارزش فرهنگی شهر همدان به شهرداری گزارش می شود که در بسیاری موارد شاهد تخریب این بناها بدون هماهنگی و مجوز میراث فرهنگی هستیم.

وی با بیان این‌که اگر به دنبال ثبت جهانی منظر تاریخی شهر همدان هستیم شهرداری باید با مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اقدام به تخریب ابنیه کند، اظهار کرد: شهرداری همدان در تخریب برخی ابنیه از جمله ساختمان تاریخی مدرسه ظفر هیچ‌گونه هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی نداشته است. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: شهر همدان طولانی‌ترین تداوم حیات بافت تاریخی و شهری را در کشور دارد که از تپه باستانی هگمتانه آغاز و به بناهای دوره معاصر ختم می‌شود.

به گفته وی، این تداوم فرصت و ظرفیت بی‌نظیر و مهمی است که باعث شده بافت تاریخی همدان با شهرهایی مثل کاشان، یزد، اصفهان و تبریز متفاوت باشد.

مالمیر ادامه داد: اگرچه در بررسی بافت باید از هگمتانه شروع کنیم اما حین تحقیق متوجه می‌شویم این بافت و تداوم تاریخی حیات در آن زنجیروار به هم وصل شده است.

وی اظهار کرد: برای معرفی آثار و جاذبه‌های موجود در بافت تاریخی باید آن‌ها را کدگذاری کنیم و این کدها شامل تک تک آثاری است که به صورت ملموس در این مناطق وجود دارند که البته شاخص‌ترین آنها در بافت تاریخی هستند بنابراین چند شاخصه مهم در بافت تاریخی وجود دارد که یکی بناهای ممتاز هر محله و دیگری مرکز محله‌ها هستند.

به گفته وی، در همدان بعضی به بافت تاریخی به عنوان یک تهدید نگاه می‌کنند اما در همه جای دنیا بافت تاریخی را فرصت می‌دانند.

وی با بیان این‌که آثار باستانی کشف شده در میدان مرکزی همدان و تبدیل آن به موزه  فرصتی برای جذب گردشگر و درآمدزایی است، تصریح کرد: برای احیای و پویایی بافت قدیم و جاذبه‌های آن در راستای رونق صنعت گردشگری، باید برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب و هدفمند انجام شود.

ایرنا نوشت، ۳۵ خانه تاریخی واجد ارزش در همدان وجود دارد که با خطر تخریب مواجه هستند. استان همدان دارای یک هزار و ۸۳۰ اثر تاریخی و باستانی است که حدود یک هزار اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.