کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

سردر منزل استاد عثمان محمد‌پرست:

نخستین کاشی ماندگار خراسان‌رضوی نصب شد

8 شهريور 1396 ساعت 22:31 | کد مطلب:3719اسکان نیوز: محمدرحیم رهنما در مراسم نصب کاشی ماندگار بر سر در منزل استاد موسیقی‌نوازی عثمان محمدپرست، اظهار کرد: نصب نخستین کاشی ماندگار از ابتکارات سازمان میراث‌فرهنگی  است که به منظور حفظ افتخارآفرینان سرزمینمان فراهم شده و هدف از این اقدام گرامی داشت افراد شاخص در رشته‌های مختلف به منظور حفظ میراث ناملموس کشورمان است.

به گزارش، میراث‌فرهنگی و گردشگری خراسان‌رضوی، وی افزود: غرورآفرینی کشور ما به وجود مشاهیر علمی، فرهنگی، تاریخی است و با نصب کاشی ماندگار یاد این عزیزان را گرامی خواهیم داشت و جایگاه این عزیزان را در سطح مناطق و محلات به عنوان میراث ناملموس حفظ خواهیم کرد.

رهنما تصریح کرد: با همکاری اداره ارشاد اسلامی مشاهیر و هنرمندان را شناسایی و نسبت به بزرگداشت نام و یاد این افراد کاشی ماندگاری را سر در منزل آنان نصب خواهیم کرد. در همین راستا استاد عثمان محمدپرست دوتار نواز موسیقی مقامیبر خواسته از خطه خواف که مدتی در بستر بیماری است به عنوان نخستین هنرمند برجسته و افتخارآفرین استان خراسان رضوی با نصب کاشی ماندگار بر سر در منزلش ماندگار می‌شود.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم با کمک مسئولان و دیگر نهادهای فرهنگی هنری به معرفی و ثبت میراث ناملموس کشورمان بپردازیم. مشاهیر و هنرمندان ما توانایی معنوی زیادی دارند و در امر زبان زد هستند و امیدواریم بتوانیم جایگاه و نقش این افراد را در استان خراسان رضوی ماندگار کنیم.

سعید سرابی، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز گفت: اتفاق مبارکی است اگر چه نمادین اما شان و جایگاه و منزلت هنرمندان بسیار قابل اهمیت است؛ استاد عثمان محمدپرست غیر از شخصیت هنری که دارد انسانی فرزانه است که در حرکت‌های اجتماعی نیز همواره حضور دارد و مدارس زیادی در کشور به نگاه بلند این استاد و استفاده از ارزش‌های هنری تبدیل به جریانی اجتماعی شده است.

وی افزود: ابتکار طرح کاشی ماندگار بسیار ارزشمند است و اینکه این ماندگاری از منزل استاد عثمان محمد پرست آغاز شده نیز خود ابتکار ارزنده‌ای است چرا که استاد افتخار جریان و پایگاه‌های هنری خراسان و میراث دار نسل بزرگ موسیقی مقامی خراسان و کشور است.

سرابی تصریح کرد: هر چند عثمان محمدپرست را در دیگر کشورها به نام عثمان خوافی می‌شناسند اما فرصت خوبی  است تا شورا شهر اهتمام ویژه‌ای در این راستا داشته باشند و جریان‌های هنری که داشته‌های فرهنگی شهر ما هستند را حمایت کنند. امیدواریم این راه ادامه پیدا کند و از همت میراث فرهنگی در راستای حفظ میراث ماندگار شهر مشهد  قدردانی می‌کنیم.

استاد عثمان محمدپرست هنرمند دو تار نواز خراسانی که مدتی است در بستر بیماری است نیز گفت: 90سال سن دارم و از زمانی که به یاد دارم تار می‌زدم  پدرم در خواف دامدار بود اما من توانستم از طریق تار و نوازندگی به بسیاری از کشورهای دنیا دعوت شوم.

وی افزود: هر چه دارم از لطف و کرم خداوند است و گرنه لیاقت این همه الطاف و بزرگواری را ندارم من خدمتگزار تمامی مردم ایران زمین هستم امروز صدایم پر از گریه است از مردم می‌خواهم ما هنرمندان را فراموش نکنند.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/3719/نخستین-کاشی-ماندگار-خراسان-رضوی-نصب

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com