کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

سرپرست پایگاه بافت تاریخی شهر بشرویه:

بنای تاریخی جباری شهرستان بشرویه مرمت می‌شود

8 شهريور 1396 ساعت 22:24 | کد مطلب:3718اسکان نیوز: کاظم شبنم‌زاده با اعلام این خبر اظهار کرد: منزل تاریخی جباری در محله قلعه نو در کوچه ملاسعدی و در جانب شمال غرب باغ تاریخی خان قرار دارد که با توجه به وسعت فضا کالبدی در گروه بناهای کوچک پیمون بافت تاریخی بشرویه قرار می‌گیرد.

به گزارش میراث‌فرهنگی وگردشگری خراسان‌‌جنوبی، سرپرست پایگاه بافت تاریخی شهر بشرویه افزود: ویژگی‌های معماری و مقایسه جزئی با سایر بناها تاریخ ساخت بنا را به دوره صفویه نسبت می‌دهد.

وی گفت: فضا هشت گوش میانسرا به همراه تهرنگ چهارصفه‌ای الگوی ناب معماری سنتی بشرویه و نمادی حقیقی از این کهن بافت تاریخی محسوب می‌شود.

سرپرست پایگاه بافت تاریخی شهر بشرویه اظهار کرد: تهرنگ بناهای چهارصفه‌ای کوچک پیمون شاخصی مهم از عملکرد کالبد فضایی و اقلیم است که جدای از تفکرات هوشمندانه معماران بومی، تلفیق و چینش فضاها با کارکرد متفاوت در مساحتی کمتر از 70متر مربع نبوغ آگاهانه معماران مجرب اسلامی را نشان می‌دهد.

شبنم‌زاده در خصوص فرایند مرمتی این بنا تاریخی گفت: کف‌برداری از سطح بنا، تراش اندود فرسوده، سبک‌سازی بام، استحکام بخش‌های آسیب دیده، کف‌سازی، نماسازی و بام‌سازی در حال پیگیری است و تاسیسات از قبیل آب، برق و گاز با همراهی مالک به انجام خواهد رسید.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/3718/بنای-تاریخی-جباری-شهرستان-بشرویه-مرمت-می-شود

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com