کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

رانش و شکاف عمیق در توده‌های خاک دیواره غربی سازه‌های آبی – تاریخی شوشتر

4 مهر 1400 ساعت 9:08 | کد مطلب:37145

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خوزستان اعلام کرد: براساس گزارش‌هایاعلام شده از سوی پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی شوشتر مبنی بر نفوذ آب به دیواره غربی آسیاب‌های جهانی، موضوع قطع فوری آب و رطوبت درحال نفوذ به بدنه غربی به سرعت در دستورکار اداره‌کل میراث‌ فرهنگی خوزستان قرار داده شد.


اسکان نیوز:  سیدحکمت‌اله موسوی، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خوزستان گفت: باتوجه به گزارش‌های رسیده از پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی شوشتر مبنی بر نفوذ آب احتمالی از شبکه فاضلاب شهری به دیواره غربی این سازه، بازدیدی از این دیواره‌ها داشتیم و به سرعت موضوع را در دستورکار و بررسی قرار دادیم.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خوزستان در ادامه عنوان کرد: متاسفانه درپی نفوذ آب و رطوبت واردشده، آسیب‌هایی در ایستایی دیواره غربی به‌وجود آمده است که باعث فاصله گرفتن و شکاف عمیق در توده‌های خاک از دیواره غربی سازه‌ها شد و به همین دلیل و نیز اهمیت موضوع، از نزدیک تهدیدهای احتمالی در بدنه را مشاهده و ارزیابی اولیه کردیم.

او گفت: پیش از بازدید حضوری، بلافاصله و پس از اطلاع از این اتفاق، مکاتبات و مذاکرات لازم با شرکت آب و فاضلاب شهرستان و استان صورت گرفت و همچنین موضوع خطرات احتمالی به اطلاع اداره‌کل مدیریت بحران استانداری خوزستان و سایر دستگاه‌ها و مسئولان ذی‌ربط رسانده شد و تقاضای ورود و کمک به رفع خطر را کرده‌ایم.

موسوی افزود: البته کارکنان زحمت‌کش شرکت آب و فاضلاب شهرستان تلاش‌هایی برای شناسایی محل شکستگی‌ها و تعمیرات موردنیاز انجام دادند که جای تقدیر دارد و تا حدودی از نفوذ بیشتر آب و گسترش به همه بدنه غربی سازه‌ها جلوگیری شد.

او اضافه کرد: باوجود اصلاحات صورت‌گرفته و فعالیت‌هایی که هم‌اکنون درحال انجام هستند، متاسفانه مسیر نفوذ آب به شکل کامل قطع نشده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خوزستان با تأکید بر این‌که با جدیت تمام درحال پیگیری این اتفاق هستیم گفت: موضوع به اطلاع مدیرکل امور پایگاه‌ها در معاونت میراث‌فرهنگی کشور رسانده شده و به‌زودی فرهاد عزیزی از سازه‌ها بازدید خواهد داشت.

ایلنا نوشت، او در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه باتوجه به نفوذ آب در برخی از نقاط، خسارت‌هایی به بدنه وارد آمده است و باتوجه به نزدیکی فصل بارش‌های پائیزی، احتمال این‌که شاهد آسیب‌های دیگری در آینده باشیم دور از ذهن نخواهد بود؛ اما تلاش ما بر این است تا با سرعت‌بخشی به روند بررسی موضوع، این اتفاق را مدیریت کنیم و از خسارت‌های بیشتر جلوگیری کنیم.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/37145/رانش-شکاف-عمیق-توده-های-خاک-دیواره-غربی-سازه-های-آبی-تاریخی-شوشتر

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com