کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

آماده‌سازی کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان سمنان برای حضور ارزیابان ثبت جهانی یونسکو

3 مهر 1400 ساعت 16:48 | کد مطلب:37138

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان از آماده‌سازی کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان سمنان برای حضور ارزیابان ثبت جهانی یونسکو خبر داد.


اسکان نیوز: حمیدرضا دوست‌محمدی، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان با اعلام این خبر افزود: کاروانسراهای آهوان برای بررسی پرونده ثبت جهانی کاروانسراهای راه ابریشم در حال آماده‌سازی هستند.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: تخلیه نخاله‌های اطراف بنا با کمک اداره‌کل راه داری و حمل‌ونقل جاده‌ای شهرستان سمنان، پاک‌سازی نوشته‌های متأخر بر روی بدنه کاروانسراها، تخلیه نخاله و زباله‌های داخل بنا و مرمت درهای ورودی، از جمله اقدامات در دست اجرا برای سامان‌دهی این کاروانسراها است.او افزود: پاک‌سازی محوطه داخلی از علف‌های هرز، پاک‌سازی شترخان‎های بنا، شمع‌زنی ستون‌های آسیب‌دیده ،جمع‌آوری مصالح مواضع آسیب‌دیده برای استفاده مجدد در پی‌بندی‌ها، نصب تابلو دوزبانه معرفی بناها  و توافق با مالک بنای رستوران جلوی در کاروانسرای سنگی برای تخریب و آزادسازی حریم کاروانسرا از دیگر اقدامات در دست اجرا در این زمینه است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان با بیان اینکه 6 کاروانسرا استان در ردیف مجموعه کاروانسراهای ایران برای ثبت در فهرست یونسکو قرار دارند، گفت: این کاروانسراها شامل کاروانسرای میاندشت، عباس‌آباد، میامی و قصر بهرام و کاروانسرای سنگی و آجری آهوان است.

دو کاروانسرا یا رباط تاریخی به نام «رباط سنگی انوشیروانی» و «کاروانسرای شاه عباسی» در منطقه آهوان سمنان وجود دارد.  زمان ساخت کاروانسرای سنگی(رباط انوشیروانی) به سال‌های 420 تا 421 هجری قمری و ساخت کاروانسرای آجری (شاه عباسی) به سال 1097 هجری قمری در دوره صفویه برمی‌گردد.

به‌گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان در 40 کیلومتری جاده سمنان- دامغان و در مجاورت جاده واقع شده‌اند.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/37138/آماده-سازی-کاروانسراهای-سنگی-آجری-آهوان-سمنان-حضور-ارزیابان-ثبت-جهانی-یونسکو

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com