لزوم تلاش دولت برای رفع مشکلات ساکنان سایت‌های تاریخی

شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۷ | کد مطلب: ۳۷۱۲۱
لزوم تلاش دولت برای رفع مشکلات ساکنان سایت‌های تاریخی
وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی براین باور است که در کشور سایت‌های تاریخی متعددی وجود دارد و ساکنان بومی این سایت‌ها، مشکلات زیادی دارند، هیات دولت باید تمام تلاشش برای رفع آاین مشکلات به کار بگیرد.
اسکان نيوز:  سیدعزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه بازدید از روستای هدف گردشگری تاریخی سرابکلان، گفت: آثار تاریخی باید با جذب توریست و گردشگر، محلی برای درآمدزایی و عمران مردم بومی باشد.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ادامه داد: مردم خود میراث‌دار و پاسدار آثار تاریخی هستند، اما وجود مشکلات قانونی موجب می‌شود تا ساکنان سایت‌های تاریخی با موانعی همراه باشد.

ضرغامی با بیان این‌که آثار تاریخی در واقع شناسنامه و هویت سرزمین ما محسوب می‌شود، اظهار کرد: آثار تاریخی و طبیعی به عنوان میراث‌های گرانبها متعلق به همه‌نسل ها است و باید با مشارکت، همکاری مردم، دستگاه‌ها و تامین اعتبارات از آن حراست شود.

او به ساکنان روستا سرابکلان قول داد، مشکلات این روستای تاریخی را در هیات دولت مطرح تا راه‌حلی برای آن پیدا شود تا هم مشکلات ساکنان و هم بافت تاریخی روستا مرتفع شود.

ساکنان روستا تاریخی سرابکلان به علت بافت باستانی روستا اجازه ساخت‌وساز نداشته و به علت دوری مسافت از اراضی کشاورزی، تمایلی برای جابجایی به سایت جدید را ندارند.

مهر نوشت، همچنین مردم روستاهای عرب رودبار نیز خواستار پیگیری تملک اراضی و پرداخت پول اراضی تملک شده از وزارت نیرو شدند.