ادامه مراحل پایانی مرمت کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی

پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۵ | کد مطلب: ۳۷۱۱۳
ادامه مراحل پایانی مرمت کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی
رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گرمسار از ادامه مراحل پایانی مرمت کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی خبر داد.
اسکان نيوز: مهوش کمالی،  رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گرمسار گفت: بندکشی آجرهای نما و محوطه از جمله اقدامات در حال انجام برای مرمت این کاروانسرای تاریخی است.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گرمسار با اشاره به این‌که عملیات مرمت این کاروانسرا از سال 97 آغاز شده و بدون توقف و به‌صورت مستمر اجرا شده است، خاطرنشان کرد: کاروانسرا ایوانکی از طریق صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شده است.

کمالی گفت: کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی در 20 کیلومتری شهرستان گرمسار و در یک کیلومتری شهر ایوانکی در مسیر تهران به گرمسار واقع شده است.

او با اشاره به این‌که کاروانسرا ایوانکی یکی از کاروانسراهای زیبای چهار ایوانی دوره صفوی در استان است و دارای سردر زیبایی است، افزود: مصالح به کار رفته در بنا خشت و گل، آجر و سنگ است و دارای دو شاه‌نشین در ضلع شرقی و غربی است.

به‌گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان،  کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی دارای 24 حجره و چهار باربند است.