راهکار شهرداری تهران برای جلوگیری از زباله‌گردی؛ قفل‌دار کردن مخازن زباله شهر

سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۰ | کد مطلب: ۳۷۰۸۴
راهکار شهرداری تهران برای جلوگیری از زباله‌گردی؛ قفل‌دار کردن مخازن زباله شهر
صدرالدین علیپور، مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران به خبرگزاری ایلنا گفته است که محل‌های فعلی قرار دادن زباله به تددریج تعویص خواهد شد تا دسترسی به آن‌ها آسان نباشد و زباله‌گردان نتوانند از مخزن زباله بردارد و این مساله در دستور کار سازمان است. قفل‌دار کردن مخازن زباله شهری مهمترین این اقدامات است.

وی در پاسخ به افزایش موارد زباله‌گردی در سال‌های اخیر گفته است که "نمی‌توانم ادعا کنم که اصلا چنین مساله‌ای را نداریم. گزارش‌هایی را داریم که افراد با ماشین‌های شخصی از مخازن برداشت می‌کنند که دلایل متعددی از جمله مسائل اقتصادی در آن دخیل هستند."

به گفته او، بعضی از کودکان زباله‌گرد برای این منظور استخدام می‌شوند. آقای علیپور گفته است که "ما خودمان از دادستانی حکم گرفتیم که به نیروی انتظامی تاکید کند با کسانی که کودکان زباله‌گرد را به کار می‌گیرند برخورد کند."

این مقام شهرداری تهران گفته است که "ادعای ما درمورد کودکان زباله گرد این است که با اقداماتی که انجام دادیم خیلی کم شده است. اما برای اینکه بتوانیم این موضوع را حل کنیم و این شکل جمع آوری پسماند خشک را نداشته باشیم راهی وجود ندارد جز اینکه شکل مخازن در معابر تغییر کند و دسترسی به آن وجود نداشته باشد."

تصاویری که از زباله‌گردی از جمله توسط کودکان در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته است. گفته شده برخی ازاین تصاویر مربوط به جستجو برای یافتن مواد غذایی و برخی دیگر تلاش بیکاران برای یافتن اقلامی جهت فروش و کسب درآمد بوده است.