کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

گزارش اسکان نیوز از تخریب هویت میدان امام (ره) همدان؛

سعید ایزدی کلنگ تخریب هویت میدان امام همدان را بر زمین زد؟/ ستون و آبنما را شبانه برچیدند

8 شهريور 1396 ساعت 12:58 | کد مطلب:3702

میدان امام همدان توسط کارل فریش معمار شهرساز آلمانی طراحی شده و ساختمان هایی به سبک «باروک» نمایی از شهرسازی مدرن آمیخته با تاریخ را ایجاد کرده. *** این اثر در تاریخ 22 تیرماه 1379 باشماره 2712 در فهرست آثار ملی ایران با عنوان «اثر فرهنگی-تاریخی» به ثبت رسیده است. *** قرار است تغییراتی در شکل این میدان داده شود. *** سعید ایزدی معاون آخوندی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران کلنگ این تغییر را به زمین زد. *** فعالین مدنی و دوستداران و کارشناسان محیط زیست مخالف دست اندازی به این میدان و اثر تاریخی هستند.


اسکان نیوز: این روزها میدان امام همدان با قدمت 100 ساله اش حال خوشی ندارد. میدانی که نقشه آن کار دست کارل فریش معمار شهرساز آلمانی است، با ساختمان هایی به سبک « باروک» نمایی از شهرسازی مدرن آمیخته با تاریخ را در این نقطه از شهر همدان ایجاد کرده است و از بدو تاسیس یعنی از حدود سال 1305 خورشیدی، تا کنون حوادث تلخ و شیرین بسیاری را از سر گذرانده تا توانسته است در تاریخ 22 تیرماه 1379 با در بر داشتن کوله باری از هویت و تاریخ همدان باشماره 2712 در فهرست آثار ملی ایران دقیقا با عنوان «اثر فرهنگی-تاریخی» به ثبت برسد.
 
طرح اصلی میدان امام (ره) همدان

 اما امروز به ناگاه و در طرحی شتابزده در قالب فاز دو طرح بهسازی و پیاده راه سازی دچار تغییراتی شده است که همدانی ها را نسبت به هویت و و سرنوشت این میدان نگران کرده است. کلنگ این تغییرات را محمدسعید ایزدی مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در مراسمی که با حضور وی و مسئولان ذی ربط برگزار شد، بر زمین زد. تغییراتی که به گفته حسین زندی فعال محیط زیست و خبرنگار در حال حاضر منجر به وضعیتی شده است که آن را آب بر زمین ریخته می توان توصیف کرد و تنها اقدامی که می توان انجام داد اجرای طرح جدید در این میدان به گونه ای است که در آن هویت همدان و درخواست دلسوزان میراث فرهنگی همدان در آن دیده شود.

طرح پیشنهادی که قرار است اجرا شود.

نگرانی در خصوص این میدان در ابتدا نه بخاطر سنگ فرش کردن محدوده این میدان بلکه به دلیل اجرای لاین های عبوری در محدوده این میدان و در ابتدای ورودی چهار خیابان شریعتی، تختی، شهدا و بابا طاهر است که گفته می شود به ترکیب میدان نیز آسیب وارد می کند.
 
تصاویری از تخریب بخشی از میدان

اما زندی به اسکان نیوز می گوید با وجود جلسه ای که با تلاش هنرمندان با مسئولان این طرح برگزار شد اما به صورت شبانه تمام ستون هایی که در میدان بود و در ابتدای انقلاب مجسمه شاه مخلوع محمد رضا پهلوی بر آن قرار داشت (و آن را در اوایل انقلاب به پایین کشیدند) از بین بردند. آیا این ستون نمی توانست نمادی از مبارزات مردم همدان در انقلاب اسلامی باشد؟

همچنین این میدان آبنمایی به قدمت 60 سال داشت که تراش کاشی های گرانیتی حوض وسط آن حاصل کار هنرمندانی است که دیگر همانند آنها در کشورمان حضور ندارند اما این آبنما نیز به طور کامل برچیده شد و آنچنان که زندی عنوان می کند به گفته مسئولان قرار است در جای دیگری از شهر مورد استفاده قرار بگیرد. یعنی بخشی از هویت شهر که در جای خود قرار داشت، برچیده و در جای دیگری که ارتباطی ندارد به کار گرفته می شود.

از سوی دیگر طرح اولیه ارایه شده برای این میدان دارای خطوطی تیز که بی ارتباط با معماری شعاعی همدان و این میدان است بود که با پیگیری های هنرمندان و نیز رسانه ها اکنون اصلاح شده است اما طرح جدید ارایه شده نیز ایرادهایی دارد که نتوانسته نگرانی های دلسوزان میراث همدان را در خصوص هویت این بنا برطرف کند.
 

این در حالیست که بزرگانی همانند قباد شیوا که از طراحان و گرافیست های مطرح کشورمان است پیشنهادهای ارزنده که با هویت همدان همخوان است را نیز ارایه داده اند.

شیوا معتقد است می توان از شاهکار طراحی هگمتانه در طرح ارایه شده برای این  میدان استفاده کرد اما گوشی شنوا نیست و به گفته محمد حسین حلیمی از مدرسان هنرهای تجسمی این طرح زود هنگام به هویت میدان امام آسیب می رساند.

گویا شهرداری همدان دلیل تعجیل خود در اجرای فاز دو بهسازی این میدان را نزدیکی به فصل زمستان عنوان می کند اما آیا هویت یک اثر ملی باید فدای بهانه هایی از این دست شود؟

آیا افرادی که به هوای بهسازی این میدان کلنگ تخریب هویتش را بر زمین زده اند می توانند در برابر حافظه تاریخی همدانی ها و نسل های آتی در خصوص تخریب این میدان پاسخگو باشند؟
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/3702/سعید-ایزدی-کلنگ-تخریب-هویت-میدان-امام-همدان-زمین-زد-ستون-آبنما-شبانه-برچیدند

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com