اقتصاد بندرترکمن تحت تاثیر پسروی خزر:

نبض خیلج گرگان کند می زند/ قهر دریا با ساحل نشینان

چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۸ | کد مطلب: ۳۷۰۱
نبض خیلج گرگان کند می زند/ قهر دریا با ساحل نشینان

اسکان نيوز: تا چشم کار می‌کند زمین ترک خورده و علف‌های هرز را می‌بینید. در کنار آن‌ها اسکلت ماهیانی که در لابه‌لای زمین خشک و ترک خورده آرام گرفته‌اند یافت می‌شود.

به گزارش مهر، کمی دورتر چند راس دام در حال خوردن علف‌ها هستند. بیشتر از همه این‌ها یک تابلو نظرم را جلب می‌کند. روی آن با تاکید نوشته‌ا‌ند «شنا اکیدا ممنوع». 

اینجا قبلا ساحل دریای خزر و اسکله بندرترکمن بود ولی اکنون به زمینی خشک تبدیل شده است.

چند سالی می‌شود که این روند آغاز شده ولی برخی کارشناسان امیدوار می‌کنند و می‌گویند این اتفاقی است که در گذشته هم رخ داده، طبیعی است و دوباره خلیج گرگان پر آب خواهد شد.

با این حال تنها پسروی آب نیست که این روزها برای خلیج گرگان نگرانی ایجاد کرده است. آلودگی‌های میکروبی و آلاینده‌های صنعتی که بر اثر توسعه صنعت و دامداری در حاشیه رودخانه‌های گلستان رخ داده هم سواحل شرقی خزر را فرا گرفته است.

خشکی خلیج اقتصاد بازارچه ساحلی را متاثر کرده است

از خلیج رو به خشکی به بازارچه ساحلی بندرترکمن می‌رویم. قهر آب خلیج این روزها فقط مشکل محیط زیستی نیست بلکه به بازار نیز سرایت کرده است و مغازه‌ها حالا دیگر رونق گذشته را ندارند. 

رسول ۱۸ سال است که در بازارچه ساحلی بندرترکمن مشغول فعالیت است و با تعارف شربتی، گفت: نزدیک 5 سال است که آب خلیج  در حال خشک شدن و پسروی است و همزمان بازار ما را نیز خشک کرده است.

رسول ادامه داد: اکثر مسافرانی که تا کنون به بازار می‌آمدند از جاذبه  وجود خلیج پرآب گرگان بوده است اما حالا با خشکی چند ساله و البته عدم وجود امکانات رفاهی مسافران دیگر رغبت گذشته را به این جا ندارند.

رسول از تلاش بازاریان را که از طریق هیئت بازار برای نجات خلیج بارها انجام گرفته است را یاد و از کوتاهی مسئولان گله کرد.

اسلام خوجه ۱۷ سال است در بازارچه ساحلی بندرترکمن کسب روزی می کند و با رسول هم‌داستان است. او نیز از کوتاهی مسئولان گله دارد و از کمبود امکانات در خلیج گرگان می‌گوید که حتی در سال‌های پرآبی خلیج گرگان توجه چندانی به آن نمی‌شد.

اسلام از جاذبه توریستی خلیج گرگان یاد کرد و گفت: خلیج گرگان جاذبه توریستی و گردشگری بالایی دارد و هر سال در ایام تعطیل و عید نوروز بیشترین مقدار مسافر را نسبت به دیگر نقاط استان دارد.

اسلام خوجه با اشاره کاهش چشمگیر مسافران با پسروی آب خلیج گرگان گفت: سابق بر این از کشورهای همسایه نیز برای بازدید به این ناحیه می‌آمدند و سالانه بالغ بر 5میلیون مسافر و توریست از اینجا بازدید می‌کنند.

اسلام از سال‌هایی نه چندان دور که در آن مناطق کشت پنبه و صیفی جات رونق داشت یاد و خاطرنشان کرد: جزرومد طولانی مدت خلیج سابقه‌دار است اما تنها دلایل طبیعی را نمی‌توان علت خشکی خلیج دانست و پسروی این دوره خلیج نسبت به دوره های قبل شدیدتر است.

پسروی آب خلیج گرگان نیازمند بررسی دقیق است

پسروی آب خلیج گرگان طی سال‌های اخیر رد پای بسیاری از کارشناسان و مسئولین را برای برطرف کردن آن بر تن خلیج انداخته است و در سطح ملی و استانی کمیته‌ای برای نجات خلیج تشکیل شده است. 

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: اسناد ۱۵۰ سال پیش، گزارش‌های گروه‌های روسی در دوره قاجاریه و مطالعات فرانسوی‌ها در اواخر قرن نوزدهم نشان می‌دهد که پسروی آب خلیج استرآباد(گرگان کنونی) در آن دوره نیز شایع بوده است.

مزدک دربیکی افزود: در حال حاضر در مورد خلیج گرگان با دو بحث مواجه هستیم یکی طی شدن سیکل طبیعی پسروی خلیج و دیگری اختلال در سیکل طبیعی که فعالیت‌های انسانی باعث آن شده است.

وی با اشاره به رسوب‌گذاری زیاد در بستر خلیج گرگان ادامه داد: این حجم رسوب‌گذاری به واسطه فرسایش بالادست و حجم رسوباتی است که رودخانه‌های بالادست وارد خلیج گرگان می‌کنند.

دربیکی به تغییر پوشش گیاهی در بالادست خلیج گرگان اشاره و بیان کرد: این تغییر پوشش باعث شسته شدن و انباشته شدن خاک در خلیج گرگان می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: تخریب جنگل در بالادست رودخانه‌ها، کشت در اراضی شیبدار بدون رعایت اصول فنی شخم زدن در این اراضی فرسایش خاک را در این مناطق تشدید کرده است.
 
دربیکی در ادامه به موضوع تغییر اقلیم اشاره کرد و افزود: طبق آمار هواشناسی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۶۸ درصد کاهش بارندگی داشتیم و در حال حاضر به جز استان‌های مازندران و گیلان و اردبیل در باقی نقاط کشور تنش آبی را شاهد هستیم که باعث ایجاد اختلال در چرخه آبی آن‌ها می‌شود.

وی دریاخواری را از دیگر دغدغه‌هایی عنوان کرد که به موازات خشکی خلیج شاهد آن خواهیم بود و در حال حاضر نیز در بخش‌هایی از زاغمرز بهشهر به وقوع پیوسته است.

دربیکی با اشاره موضوع لایروبی در خصوص یکی از راهکارهای نجات خلیج گرگان گفت: در این خصوص باید مطالعات دقیق انجام شود و برخی کارشناسان بر این باورند چون که سطح تراز خلیج از دریای خزر بالاتر است ممکن باعث خالی شدن همین میزان آب از خلیج گرگان شود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در بحث نجات خلیج تنها یک سازمان را دخیل ندانست و از آب منطقه‌ای، سازمان شیلات و بنادر و کشتیرانی در این راستا یاد و تصریح کرد: موضوع خلیج گرگان فراتر از استان است در این راستا ما نیاز به یک برنامه کوتاه مدت و ضربتی داریم تا جلوی این فرآیند خشک شدن را بگیریم، و دیگر این‌که یک برنامه بلند مدت نیاز داریم مشابه کاری که برای دریاچه ارومیه انجام شد. 

استاندار گلستان با اشاره به وضعیت بحرانی خلیج گرگان تاکید کرد: با فوریت باید لایروبی کانال خوزینی و چاپاقلی انجام شود و در نخستین دیدار با هیات دولت دوازدهم مجوز آن را گرفته‌ایم.

وی خواستار مطالعات کارشناسی نجات خلیج گرگان از سوی محیط زیست شد و افزود: متاسفانه تا کنون مطالعات از سوی محیط زیست انجام نشده در حالی که انتظار داشتیم با دستوری که از دکتر نوبخت گرفته بودیم، مطالعات کارشناسی نجات خلیج گرگان انجام شود.

پرونده خلیج گرگان روی میز دادستان کل کشور

بحران خلیج گرگان باعث شد تا علاوه بر دستگاه‌های متولی بخش محیط زیست و دریایی، دستگاه قضایی هم پار کار بیاید. در همین رابطه رئیس شورای حفظ بیت المال استان گلستان از قرار گرفتن پرونده خلیج گرگان روی میز دادستان کل کشور و طرح آن در شورای حفظ حقوق بیت‌المال کشور خبر داد و اظهار کرد: ما به دنبال ایجاد حساسیت بین مردم و پای کار آوردن همه مدیرانی هستیم که در این باره مسئولیت دارند.

هادی هاشمیان با تاکید بر این‌که  تنها راه نجات خلیج گرگان، تبدیل آن به مطالبه‌ ملی است، افزود: هر چند اقداماتی در سطح استان برای نجات این خلیج صورت گرفته است اما کافی نیست و نیاز به کمک فرا استانی دارد.

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: بازدید های میدانی نشان می‌دهد راه های ارتباطی خلیج گرگان به ویژه کانال خوزینی بسته شده که این امر زندگی آبزیان این خلیج را با خطر جدی مواجه کرده است.

هاشمیان بر تشکیل بسیج رسانه‌ای برای نجات خلیج گرگان تاکید و تصریح کرد: رسانه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و فعالان فضای مجازی می‌توانند با ایجاد حساسیت در جامعه به جلب کمک‌های ملی و بین‌المللی برای نجات خلیج گرگان، کمک کنند.

اهمیت مساله خلیج گرگان پای رئیس جمهور را هم به این بحران باز کد تا جایی که حسن رحانی دستوری جدی برای بر پیگیری احیای خلیج گرگان صادر کرد. در همین رابطه مدیرکل دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست چندی پیش ابراز امیدواری کرد: حمایت هیات دولت را در زمینه تشکیل ستاد ملی احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله داشته باشیم چون در صورت تشکیل ستاد ملی ضمن افزایش اختیارات،ردیف بودجه‌ای مشخصی برای احیای خلیج گرگان تخصیص داده می‌شود و این اقدامات مسیر نجات خلیج گرگان را هموارتر می‌کند.

شهرام فداکار با تاکید بر این که یک اقدام اضطراری و یک اقدام بلندمدت برای احیای خلیج گرگان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: قرار است در قدم اول روند کاهش تراز آب را متوقف و وضعیت  فعلی خلیج را حفظ کنیم و برای این کار یک پروژه تعریف شده و اعتباری حدود 5میلیارد تومان از طریق استان گلستان تامین شده است.
۸۰ درصد آب خزر از ولگا تامین می شود

مدیرکل دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد دلیل کاهش ورودی آب از رود ولگا اظهار کرد: معمولا افزایش دما رونق کشاورزی را در روسیه به همراه دارد که در نتیجه آن اراضی زراعی، توسعه می‌یابد و مصرف آب ولگا بالا می‌رود. این روند در روسیه، ورودی ولگا به سمت خزر را کاهش می‌دهد چون این رود حدود ۸۰ درصد آب خزر را تامین می‌کند که با کاهش ورودی آن تراز خزر آسیب می‌بیند البته کاهش بارش و ورود به یک دوره خشکسالی نیز  بر کاهش تراز دریای خزر موثر بوده است.

او با این حال معتقد است نباید درجه بحران دریاچه ارومیه را با خلیج گرگان یکسان بدانیم چون خلیج گرگان وضعیت خیلی بهتری نسبت به دریاچه ارومیه در زمان آغاز به کار ستاد احیای دریاچه ارومیه دارد. 

گرچه مدیرکل دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست بحران کم آبی خلیج را گرگان با دریاچه ارومیه برابر نمی‌داند، اما آلودگی‌های محیط زیستی این بحران تاثیرات منفی بسیاری هم بر منطقه و هم بر اقتصاد ساکنان خلیج گذاشته است تا جایی که علاوه بر تشدید معضل اشتغال و آسیب‌های اجتماعی پس از آن، شاهد تبعات این مساله بر طرح های عمرانی و توسعه‌ای حاشیه خلیج هستیم.

لذا می‌طلبد سازمان محیط زیست با جدیت بیشتری به مساله خلیج گرگان بپردازد و آن را جزو اولویت‌های دولت جدید قرار دهد.