پایان مرحله جدید مرمت و سامان‌دهی عمارت تاریخی لطفی دامغان

پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۰ | کد مطلب: ۳۷۰۰۳
پایان مرحله جدید مرمت و سامان‌دهی عمارت تاریخی لطفی دامغان
رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان دامغان از پایان مرحله جدید مرمت و سامان‌دهی عمارت لطفی دامغان خبر داد.
اسکان نيوز: مهدی قاسمی،  رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان دامغان با اعلام این خبر افزود: در این مرحله از مرمت، کار تراشیدن اندودهای فرسوده گچی دالان ورودی و فضاهای ارتباطی عمارت، دوخت و دوز ترک‌ها، اجرای سفید کاری با مصالح گچی و ... انجام شد.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان دامغان گفت: خانه لطفی دامغان عمارت زیبای قاجاری با درهای چوبی قدیمی و حیاطی زیبا است که بنای عمارت شامل حیاط بیرونی و اندرونی، آب‌انبار، خانه مستخدمین و اصطبل است.

قاسمی اضافه کرد: سرستون‌های گچ‌بری شده، شیشه‌های رنگی پنجره‌ها، طاق‌نماها و ایوان‌های بزرگ از جذابیت‌های خانه لطفی به شمار می‌آیند و تزئینات داخلی آن روایت گر معماری ایرانی در دوران قاجار است.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان دامغان با اشاره به استقرار این اداره در قسمت اندرونی خانه لطفی دامغان تصریح کرد: اجرا زیرسازی و نصب تابلوی کاشی سر در اداره همراه با اجرای هره آجری لبه بام از دیگر اقدامات انجام شده در این مرحله از مرمت عمارت لطفی بوده است.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان،عمارت تاریخی لطفی دامغان با شماره ۲۰۲۴۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.