آغاز مرمت خانه تاریخی ادب در سمنان

چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۵ | کد مطلب: ۳۶۹۸۸
آغاز مرمت خانه تاریخی ادب در سمنان
سرپرست پایگاه میراث‌ فرهنگی بافت تاریخی سمنان گفت: مرمت خانه تاریخی ادب در سمنان آغاز شد.
اسکان نيوز: سروش هاشمی، سرپرست پایگاه میراث‌ فرهنگی بافت تاریخی سمنان با اعلام این خبر افزود: این خانه تاریخی واقع در محور کهنه‌دژ سمنان، پس از مرمت به‌عنوان دفتر پایگاه بافت تاریخی سمنان بهره‌برداری می‌شود.

سرپرست پایگاه میراث‌ فرهنگی بافت تاریخی سمنان گفت: با توجه به ایجاد پایگاه بافت تاریخی سمنان و لزوم استقرار دفتر آن در بافت حفاظت شده شهر سمنان، مقرر شده مرمت فاز نخست خانه تاریخی ادب تا پایان ماه جاری اجرایی و آماده بهره‌برداری شود.

او اضافه کرد: اجرا فرش اتاق‌ها، پی‌بندی پی‌های فرسوده، اجرای طاق فرو ریخته و بام‌سازی،  اجرا تاسیسات برقی، حذف الحاقات ناهمگون و اجرا تاسیسات آب‌رسانی، برای مرمت و احیا این خانه تاریخی در حال انجام است.

هاشمی با اشاره به این‌که خانه تاریخی ادب مربوط به دوره قاجاریه است، افزود: این خانه تاریخی از بناهای شاخصی است که به تملک اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان درآمده و دارای نارنجستان و دو حیاط درونی و بیرونی است که از طریق هشتی به هم متصل هستند.

او گفت: باغ مجموعه در حیاط شمالی بنا واقع است و قرار است در فاز دوم به‌عنوان باغ سنتی احیاء شود.

سرپرست پایگاه میراث‌ فرهنگی بافت تاریخی سمنان با اشاره به این‌که این خانه تاریخی با مساحتی بالغ بر 700 متر مربع دارای فضاهای متعدد معماری است، افزود: داشتن دو دوره معماری قاجار و پهلوی اول از جمله ویژگی‌های این خانه تاریخی است و توالی معماری این دو دوره در بنا مشهود است.

به‌گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، وجه تسمیه خانه ادب به نام آخرین مالک آن است.