آژانس دارویی اروپا: سویه‌ جهش‌یافته "مو" نگران‌کننده است

شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۸ | کد مطلب: ۳۶۸۹۹
آژانس دارویی اروپا: سویه‌ جهش‌یافته "مو" نگران‌کننده است
آژانس دارویی اروپا در مورد "مو"، سویه جدید جهش‌یافته ویروس کرونا هشدار داد و آن را "بالقوه نگران‌کننده" خواند. این سویه برای نخستین بار در کلمبیا مشاهده شد.
آژانس دارویی اروپا در مورد سویه جهش‌یافته جدید ویروس کرونا به نام "مو" که برای نخستین بار در کشور کلمبیا کشف شد هشدار داد.

به گفته مارکو کاوالری، رئیس استراتژی واکسن آژانس دارویی اروپا، با آنکه تمرکز عمده این آژانس بر روی جهش بسیار مسری دلتاست، اما آژانس سویه‌های جهش‌یافته دیگر ویروس کرونا را نیز در دست بررسی دارد.

سویه "مو" از قدرت گریزپذیری از سیستم ایمنی برخوردار است. به همین دلیل افراد واکسینه‌شده و یا کسانی که در حال گذران دوران نقاهت بعد از ابتلا به بیماری کووید ـ ۱۹ هستند در برابر ابتلا به این ویروس از ایمنی برخوردار نیستند.

تا کنون اطلاعاتی که گسترش شدید سویه "مو" را نشان بدهد به دست نیامده است. با این همه آژانس دارویی اروپا در حال مشورت با شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا درباره اثربخشی واکسن‌های موجود بر روی این جهش جدید است.

سازمان جهانی بهداشت چندی پیش اعلام کرد که سویه "مو" را "تحت نظارت" دارد و  احتمال داده می‌شود که این سویه "واکسن‌گریز" باشد.

بنا به گزارش این سازمان، تاکنون ۳۹ درصد از موارد ابتلا به این جهش در کلمبیا شناسایی شده و  سویه "مو" تا کنون در سطح جهان کم‌تر از ۱/ ۰ درصد گسترش یافته است.