راهکار کیهان برای ادامه مذاکرات هسته ای: ما میز مذاکره را ترک نمی کنیم اما مذاکره هم نمی کنیم

شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۷ | کد مطلب: ۳۶۸۹۰
کیهان امروز در یادداشتی نوشته: اگر آمریکا و سه کشور اروپایی در جلسه شورای حکام دست به اقدام احمقانه زده و علیه ایران قطعنامه صادر کنند، در واقع به پای خود شلیک کرده‌اند. هدف آنها از سرگیری سریع مذاکرات است و چنین قطعنامه‌ای نه تنها ایران را به میز مذاکره نزدیک نمی‌کند.

جمهوری اسلامی ایران مذاکره را ‌ترک نکرده و چنین قصدی نیز ندارد. اما در عین حال برای آن عجله‌ای هم ندارد.

ادامه مذاکره از نظر ایران نیازمند یک بازنگری جدی و عمیق در شیوه و راهبرد مذاکراتی است.ما پیش از این ۶ دور در وین مذاکره کرده‌ایم و عملاًً هیچ نتیجه‌ای نداشته و ادامه مذاکرات با راهبرد قبلی عاقلانه نیست.

تاکنون مذاکره برای ایران چه دستاورد و نفعی داشته است که برای آن سر و دست بشکند و عجله داشته باشد؟

این روزنامه افزوده: «مساله ایران و آژانس با مذاکره فنی قابل حل نیست.  چون ماهیت موضوع سیاسی بوده و تا وقتی ما با آنان که نخ‌های عروسک آژانس را در دست داریم به یک توافق سیاسی نرسیم، مسائل فنی نیز هرگز حل نخواهد شد.

گروسی، مدیرکل آژانس را رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید بر صندلی مدیرکلی آژانس نشاند و آژانس خریدار نیابتی آمریکا است.

واشنگتن می‌خواهد از طریق این واسطه امتیازات مفت دریافت کند و وقتی ایران بگوید چه چیزی عاید من می‌شود گروسی جواب بدهد ما یک نهاد فنی هستیم و چه امتیازی می‌توانیم به شما بدهیم.  دروغ هم نمی‌گوید. او چیزی برای عرضه کردن به ایران ندارد.

کیهان معتقد است: «آمریکایی‌ها یک برنامه بزرگ و جامع برای منطقه دارند. خروج سراسیمه از افغانستان بخشی از این پازل بزرگ است. آمریکایی‌ها به شدت به احیای سازوکار ۵+۱ وبازگشت به برجام و مهار قدرت موشکی ایران و کاهش نفوذ منطقه‌ای آن نیاز دارند... گروسی در این شطرنج پیچیده، فقط یک مهره پیاده است.»