سرنوشت سیاسی آملی لاریجانی به کجا می‌کشد؟

دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۱ | کد مطلب: ۳۶۸۱۶
سرنوشت سیاسی آملی لاریجانی به کجا می‌کشد؟
آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس پیشین قوه قضاییه و از فقهای سابق شورای نگهبان فراز و نشیب‌های مختلفی در عرصه سیاست ایران داشته است.
 
او تا پیش از ریاست قوه قضاییه چندان در عرصه سیاسی شهرتی نداشت، اما شهرت او و حواشی آن، با ریاستش بر این قوه شروع شد و با حضور در شورای نگهبان ادامه یافت. او که پیش از این به رد صلاحیت برادرش علی لاریجانی و همینطور عملکرد شورای نگهبان در جریان احراز صلاحیت نامزد‌ها به شدت معترض بود و از امضای اعتبار نامه‌ ابراهیم رئیسی هم خودداری کرد؛

سرانجام از عضویت در این شورا استعفا داد و رهبر انقلاب هم با پذیرش استعفای‌ایشان بلافاصله حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی را جایگزین‌ایشان کرد‌. اما این اولین و شاید آخرین مورد دلخوری او نبود. از زمان ریاست برقوه‌ قضاییه تا الان بار‌ها خبر استعفای صادق لاریجانی از مناصبی که به صورت مستقیم از جانب رهبر انقلاب به او سپرده شده بود، شنیده شد. 

صادق آملی لاریجانی بعد از برادرش علی، را باید تازه‌ترین چهره‌ اصول‌گرایی دانست که ظاهراً در حال جدایی یا فاصله گرفتن از برخی مناصب است. پیش از این هم یکبار در زمان انتخابات ریاست جمهوری و بعد از اعلام رد صلاحیت برادرش، خبر استعفای صادق لاریجانی شایعه شد‌. همچنین در برهه‌هایی شایعاتی پیرامون مهاجرت وی به نجف نیز منتشر شد که البته تکذیب گردید.

صادق لاریجانی اخیراً با عملکرد شورای نگهبان و برخی اعضای به ویژه هنگام رد صلاحیت برادرش علی لاریجانی،دچار چالش شد‌. اختلافی که طی رشته توییتی از او علنی شد.

او درآن رشته توییت با اشاره به «دخالت‌های فزاینده‌ نهاد‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع و دخالت در تصمیم‌سازی‌های شورای نگهبان» نوشت: «از اولین حضور این‌جانب در شورای‌نگهبان در سال ۱۳۸۰، قریب به بیست سال می‌گذرد. در تمام این مدت، از شورای نگهبان دفاع کرده‌ام، حتی در سال‌هایی که در قوه قضاییه بودم؛ اما هیچ‌گاه تصمیمات شورا را تا این حد غیرقابل دفاع نیافته‌ام؛ چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها.» 

همان زمان حسین جعفرزاده، از نزدیکان آملی لاریجانی هم در توییتر و به نقل از او نوشت که محمد حسن صادقی، عضو شورای نگهبان، به دروغ گزارشی را از معاونت ضدجاسوسی وزرات اطلاعات درباره‌ تابعیت خارجی دختر علی لاریجانی مطرح کرده‌ بود.

بعد از این توتییت‌ها بود که عباس کدخدایی، سخنگوی سابق شورا گفت که به صادق آملی لاریجانی به خاطر اعتراضش تذکر داده و البته صادق لاریجانی هم با تعدیل و اصلاح سخنانش گفت انتقاداتش از سر دغدغه و با هدف افزایش اعتماد‌سازی شورای نگهبان بوده. 

 قصد عزیمت به نجف 

یکبار هم سال ۹۸ و در جریان ماجرای بازداشت اکبر طبری معاون اجرایی قوه قضاییه در زمان ریاست آملی لاریجانی بر این قوه، شایعاتی راجع به استعفای او از تمام مناصبی که داشت و عزیمت ‌ایشان به نجف منتشر شد که باعث جرو بحثی غیرمستقیم بین او آیت‌الله محمد یزدی هم شد. 

آن زمان آقای یزدی به صادق لاریجانی شدیداً حمله کرد و گفت: «فلانی می‌گوید اگه این کار را نکنید نجف می‌روم! خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به‌هم می‌خورد؟ شما در قم بودن‌تان هم خیلی مؤثر نبود؛ چه رسد که نجف بروید».

محمد یزدی همچنین بدون نام بردن از اکبر طبری، معاون اجرایی دفتر صادق لاریجانی گفت: «رئیس دفتری که ده سال جای مهمی را اداره کرده دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید؟ به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! ... از کجا آوردی ساختی؟ » 

از جواب صادق لاریجانی به سخنان یزدی مشخص شد که اختلافات تا چه حد عمیق است. آقای لاریجانی در پاسخ به محمد یزدی اینطور نوشت: «درون سینه من خزانه راز‌ها و اسرار مجموعه‌ای از معاونان، قائم مقامان، آقازاده‌های مسئولان و شخصیت‌هاست. گفته‌اید به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساخته‌است.

اگر مقصودتان ظاهر آن است، همین ساختمان‌هایی که شما از آن استفاده می‌کردید هم همین‌طور بود. ساختمان مرکز تحقیقات دبیرخانه خبرگان که با حیله و نیرنگ‌های لطیف از دست مسئولین آن وقت درآوردید و به عنوان نائب رئیس مجلس خبرگان محل کار خود قرار دادید، در همین قد و قواره و وزن بود، نفرمودید کاخ ساخته‌اند، بلکه با اشتیاق تمام به آن ساختمان نقل مکان فرمودید.»

در همین نامه لاریجانی به اختلافش با رئیسی هم که آن زمان چندماهی بود بر مسند قاضی القضاتی نشسته بود اشاره کرد. به این ترتیب که خطاب‌یه یزدی نوشت: «گفته بودید با آمدن رئیسی قوه قضائیه از رکود خارج شد و دیگر مردم‌امیدوارند که پرونده‌ها پنج سال طول نکشد. این خواست همه ما است.

جناب آقای یزدی مشکل اصلی جنابعالی این است که فکر می‌کنید قیم حوزه‌های علمیه هستید و می‌خواهید به همه امر و نهی کنید. » بعد‌ها هم شایعه شد که طبری را در ویلای آملی لاریجانی در شمال دستگیر کردند. 

 اتهام جاسوسی به دختر

در مهر ماه سال ۹۶ هم شایعاتی پیرامون دختر صادق لاریجانی منتشر شد که به شدت باعث عصبانیت او شد. ماجرا مربوط می‌شد به سایت آمدنیوز که با انتشار متن چند گزارش و نامه مدعی شد زهرا لاریجانی، دختر صادق لاریجانی، به برخی از اسناد محرمانه‌ی پدرش دسترسی داشته و آن‌ها را در اختیار سفارت انگلیس قرار داده.

عکس‌هایی که آمدنیوز منتشر کرده بود، دونامه بود که در آن فردی با سمت مدیرکل کاشف حفاظت قوه‌ی قضاییه خواستار تحقیقات و تعقیب محرمانه زهرا لاریجانی و تمامی افرادی که با او در ارتباط هستند شده بود. شایعاتی که به شدت از سمت وزارت اطلاعات و حفاظت قوه‌ی قضاییه رد شد و آن نامه‌ها را جعلی خواندند.

بعد‌ها صادق لاریجانی در مراسم معارفه‌ ابراهیم رئیسی برای ریاست قوه‌ قضاییه، دوباره به شایعات درباره‌ دخترش پرداخت و به طور تلویحی از برخی مدیران که باب این تهمت‌ها را باز می‌گذارند انتقاد کرد. او در آن جلسه گفت: «دختر من جایی می‌رفت می‌گفتند از زندان آزاد شدی؟ گفتم کسی را که تهمت و افترا بزند حلال نخواهم کرد. چرا ما وظیفه خود را در جلسه‌ای که این‌گونه افترا می‌زنند، انجام نمی‌دهیم؟ مدیران، این باب را ببندند.»

او البته از جانب یکی از سرسخت‌ترین مخالفان او وخانواده‌اش یعنی محمود احمدی‌نژاد نیز به شدت مورد حمله واقع می شد، به‌گونه‌ای که رییس جمهور پیشین علنا برخی از شابعات پیرامون او خانواده‌اش را در تریبون‌های خود منتشر می‌کرد.

واضح است که این روز‌ها دیگر رابطه‌ دو تن از مهمترین اعضای خانواده لاریجانی‌ها یعنی صادق و علی مانند گذشته نیست. برخی معتقدند این اختلافات عمدی و به واسطه‌ی دست‌هایی در پشت پرده برای دور کردن لاریجانی‌ها از نظام است. ابهامی مهم که پاسخش شاید در آینده مشخص شود.
مرجع: همدلی