هشدار انجمن علمی روا‌ن‌درمانی ایران درباره افزایش اختلالات روانی

دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۲ | کد مطلب: ۳۶۸۰۷
هشدار انجمن علمی روا‌ن‌درمانی ایران درباره افزایش اختلالات روانی
انجمن علمی روان‌درمانی ایران با ارسال نامه‌ای به وزیر بهداشت با اشاره به افزایش موارد اختلالات روانی در کشور خواستار "اتخاذ تصمیم‌های لازم و اقدامات ضروری" شده است.
انجمن علمی روان‌درمانی ایران طی نامه‌ای به بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت در مورد پیامدهای ناشی از اختلالات روانی هشدار داده است.

این انجمن "رکود اقتصادی و بیکاری فزاینده، کاهش شدید درآمد خانوارها و تشدید نابرابری اقتصادی" را از دلایل افزایش این اختلالات در جامعه برشمرده و خواستار اقدامات ضروری از سوی وزارت بهداشت شده است.

در این نامه آمده است، در شرایطی که اقشار تهیدست و محروم در دومین سال پیاپی شیوع کرونا به "انزوا و کاهش ارتباطات اجتماعی روی آورده‌اند، یا با از دست دادن شغل و کاهش درآمد مواجه بوده‌اند، و حمایت‌های اجتماعی پیشین را نیز از دست داده‌اند" روند افزایشی این اختلالات بدیهی است.

در این نامه "مطالبه‌گری برای بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی با توجه به تبعات آن بر سلامت جامعه" از وظایف اصلی وزارت بهداشت خوانده و تأکید شده که این نهاد باید "سلامت روان و جلب مشارکت انجمن‌ها و مجامع علمی مرتبط" را در اولویت خود قرار دهد.

انجمن علمی روان‌درمانی ایران وزارت بهداشت را به "اتخاذ تصمیم‌های لازم" در مقابله با اختلالات روانی دعوت کرده و خواستار "اتخاذ تدابیر مناسب، برنامه‌ریزی‌های لازم و اجرا و نظارت بر این برنامه‌ها" شده است.